لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۹

ادامه موفقیت‌های ایلان ماسک؛ ارزش خودروسازی «تسلا» به هزار میلیارد دلار رسید


ایلان ماسک. آرشیو
ایلان ماسک. آرشیو

با افزایش بهای سهام «تسلا» در بازار بورس آمریکا، ارزش این شرکت خودروسازی برقی روز دوشنبه ۳ مهر به هزار میلیارد دلار رسید.

به گزارش رویترز، این افزایش سود زیادی را نصیب ایلان ماسک، مدیر عامل و بزرگترین سهام‌دار تسلا، می‌کند.

پس از آن که اعلام شد شرکت اجاره خودروی «هرتز» قصد دارد صد هزار خودرو برقی از تسلا بخرد، ارزش سهام این شرکت خودروسازی ۱۲.۷ درصد افزایش یافت.

این بزرگترین سفارش خرید به شرکت تسلا است و رویداد مهمی در صنعت خودروسازی جهان محسوب می‌شود.

پس از این که روز دوشنبه بهای سهام تسلا به بیش از ۱۰۲۴ دلار رسید، ثروت ایلان ماسک که صاحب ۲۳ درصد این شرکت هزار میلیارد دلاری است، از ۲۳۰ میلیارد دلار گذشت.

سهام ایلان ماسک شامل گزینه‌هایی به ارزش ۵۰ میلیارد دلار است که بخشی از بسته مالی دریافتی او در سال ۲۰۱۸ محسوب می‌شود.

این در حالی است که ایلان ماسک یکی از سهام‌داران اصلی و مدیر عامل شرکت «اسپیس اکس» نیز هست که پس از تقسیم دوباره سهام آن در ماه فوریه، ارزش آن از ۱۰۰ میلیارد دلار فراتر رفته است.

به نوشته رویترز، ایلان ماسک از تسلا حقوق دریافت نمی‌کند، ولی بسته‌های تشویقی مختلفی دارد که براساس افزایش سرمایه و رشد شرکت، به او پرداخت می‌شوند.

این گزینه‌ها به ایلان ماسک اجازه می‌دهد تا سهام‌ تسلا را با قیمت ۷۰ دلار بخرد که با توجه به قیمت کنونی سهام تقریبا ۹۰ درصد تخفیف می‌گیرد.

هفته گذشته، تسلا درآمد تعدیل شده خود را قبل از بهره، مالیات، استهلاک، و هزینه‌های دیگر اعلام کرد.

این رقم ۳.۲ میلیارد دلار بود که نسبت به سال گذشته ۷۷ درصد افزایش داشت. به این ترتیب ایلان ماسک به حد نصاب هفتمین قسط از گزینه‌های تشویقی خود رسید که هشت میلیارد دلار ارزش دارد.

XS
SM
MD
LG