لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۲

سودان فرستاده سازمان ملل را «عنصر نامطلوب» معرفی کرد


درگیری‌ها در سودان. آرشیو

وزارت امور خارجه سودان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد فرستاده سازمان ملل متحد از این به بعد «عنصر نامطلوب» است و این موضوع را به اطلاع آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، رسانده است.

این بیانیه کوتاه تنها چند هفته پس از نامه ژنرال عبدالفتاح برهان، رئیس ارتش سودان، به ولکر پرتس، فرستاده سازمان ملل به سودان، منتشر می‌شود که در آن خواستار استعفای پرتس شده بود.

ژنرال برهان در این نامه پرتس را به جانبداری و لطمه زدن به مذاکرات پیش از آغاز درگیری‌ها میان ژنرال‌های ارتش و گروه‌های دموکراسی‌خواه متهم کرده بود.

پرتس از زمان انتصاب به عنوان فرستاده ویژه در سودان در سال ۲۰۲۱ ابتدا در دوره گذار ناموفق به دموکراسی و سپس با شروع درگیری‌ها میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع، به عنوان یک میانجی کلیدی فعالیت کرده است.

ولکر پرتس تبعه آلمان است. سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان روز جمعه ضمن اعلام حمایت دولت این کشور از پرتس گفت او از کنیا فعالیت‌های خود را ادامه خواهد داد.

هنوز ولکر پرتس و سازمان ملل متحد به این اقدام وزارت امور خارجه سودان واکنش نشان نداده‌اند.

در تحولی دیگر، ایالات متحده و عربستان سعودی با انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند اواخر روز جمعه به وقت محلی، دو طرف درباره یک آتش‌بس ۲۴ ساعته به توافق رسیده‌اند که روز شنبه از ساعت شش صبح به وقت محلی آغاز خواهد شد.

این هشتمین توافق آتش‌بس میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع است. تمامی توافق‌های پیشین نقض شده‌اند.

سودان از ۱۵ آوریل سال جاری صحنه درگیری‌های میان نیروهای ارتش به رهبری عبدالفتاح برهان و نیروهای پشتیبانی سریع به رهبری محمد حمدان دگالو بوده است. طی این درگیری‌های مرگبار، بیش از ۸۶۰ نفر کشته و نزدیک به دو میلیون سودانی از خانه و کاشانه خود آواره شده‌اند.

XS
SM
MD
LG