لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۸

 درگیر‌های پراکنده در سودان پس از امضای توافقنامه آتش‌بس کوتاه‌مدت


پس از امضای توافقنامه آتش‌بس کوتاه‌مدت هفت‌روزه میان ارتش سودان و نیروهای «پشتیبانی سریع»، ساکنان خارطوم، پایتخت سودان، می‌گویند حملات هوایی و درگیری‌های پراکنده در این شهر رخ داده است.

به گزارش خبری رویترز، توافق آتش‌بسی که روز شنبه توسط ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع در شهر جده عربستان امضا شد، قرار است از عصر دوشنبه تحت یک مکانیسم نظارتی مورد حمایت بین‌المللی اجرایی شود.

این توافق، همچنین امکان ارسال کمک‌های بشردوستانه به سودان را فراهم می‌کند.

درگیری‌های سودان در ۱۵ آوریل پس از مناقشه بر سر طرح‌هایی برای ادغام نیروهای «آر‌اس‌اف» در ارتش و بر سر فرماندهی آینده این نیرو‌ها بالا گرفت.

این مناقشه‌ها، توافق بین‌المللی با هدف گذار سودان به سوی دموکراسی را ـ که پس از سال‌ها تجربه تلخ استبداد در سودان به‌دست آمده ـ تهدید می‌کند.

جنگ پس از مناقشات بر سر طرح‌هایی برای ادغام نیروهای «پشتیبانی سریع» در ارتش تحت یک توافق بین‌المللی و بر سر سلسله مراتب فرماندهی در آینده آغاز شد.

بر اساس گزارش‌ها، ذخایر مواد غذایی، پول نقد و اقلام ضروری به سرعت در حال کاهش بوده و غارت‌های دسته‌جمعی بانک‌ها، سفارت‌ها، انبارهای امداد و حتی کلیساها را تحت تاثیر قرار داده است.

گروه های امدادی اعلام کرده‌اند که در نبود عبور و مرور ایمن و تضمین‌های امنیتی برای کارکنان کاروان های امداد رسانی، قادر به ارائه کمک‌های کافی در خارطوم، پایتخت سودان نیستند.

XS
SM
MD
LG