لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۰

آتش‌سوزی در خارطوم؛ درگیری بر سر کنترل کارخانه اسلحه‌سازی ادامه دارد


دود ناشی از آتش‌سوزی در خارطوم، پایتخت سودان.
دود ناشی از آتش‌سوزی در خارطوم، پایتخت سودان.

یک مجتمع نظامی در جنوب خارطوم در حالی روز چهارشنبه دچار آتش‌سوزی شد که ارتش سودان هفته‌ها برای دفاع از این مجتمع وارد شدیدترین درگیری‌ها با «نیروهای پشتیبانی سریع» شده بود.

به گفته شاهدان، گروه شبه نظامی موسوم به «نیروهای پشتیبانی سریع»، در هشتمین هفته جنگ قدرت با ارتش، روز سه‌شنبه به مجتمع نظامی یرموک که یک کارخانه اسلحه‌سازی در آن قرار دارد، حمله کرد.

این گروه روز چهارشنبه ویدئوهایی را منتشر کرد که در آن مدعی شد یک انبار پر از سلاح و مهمات و همچنین چندین نقطه ورودی به این مجتمع را تصرف کرده است.

شاهدان گفتند که ارتش از حملات هوایی برای دفع پیشروی آنها استفاده کرد.

از زمانی که آتش بس ۱۲ روزه بین ارتش و این گروه در ۳ ژوئن پس از نقض مکرر منقضی شد، جنگ در سه منطقه اصلی شهر خارطوم، پایتخت، شدت گرفت.

فعالان محلی گفتند که این آتش سوزی‌ها به دلیل بمباران انبارهای سوخت و گاز بوده و خانه‌های منطقه مورد اصابت گلوله قرار گرفته است.

نیروهای پشتیبانی سریع پس از شروع جنگ در خارطوم در ۱۵ آوریل، بخش‌هایی از پایتخت را به سرعت تصرف کرد. به گزارش رویترز این گروه ممکن است با طولانی شدن درگیری با ذخیره‌سازی مهمات و سوخت با چالش مواجه شود.

چهار سال پس از قیامی که عمر البشیر، رئیس‌جمهور قدرتمند را برکنار کرد، خشونت‌ها روند انتقال به حکومت غیرنظامی را از مسیر خود خارج کرد. ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع که با هم در سال ۲۰۲۱ کودتا کردند، بر سر کنترل فرماندهی ارتش و طرح‌های بازسازی نظامی در دوران گذار با هم اختلاف پیدا کردند.

XS
SM
MD
LG