لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۵

توافق آتش بس هفت روزه میان طرف‌های درگیر در سودان


درگیری در سودان تاکنون به آوارگی «بیش از یک میلیون تن» منجر شده است. آرشیو
درگیری در سودان تاکنون به آوارگی «بیش از یک میلیون تن» منجر شده است. آرشیو

گروه‌های متخاصم در سودان، اواخر وقت روز شنبه توافقنامه‌ای را برای برقراری آتش‌بس هفت روزه امضا کردند. این توافقنامه جدید با حمایت نیروهای بین‌المللی، آمریکا و عربستان سعودی، تحت یک مکانیسم نظارتی به اجرا در خواهد آمد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بر اساس مفاد توافق میان نمایندگان طرف‌های متخاصم سودانی، قرار شد که نیروهای نظامی از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خارج شوند و اجازه تعمیر و نگهداری زیرساخت‌ها و همچنین ارائه خدمات اساسی را بدهند.

درگیری بین ارتش سودان و نیروهای شبه نظامی موسوم به «پشتیبانی سریع» که از پانزدهم آوریل - ۲۶ فروردین آغاز شد این کشور را به هرج و مرج کشیده و تاکنون به آوارگی «بیش از یک میلیون تن» منجر شده است.

جنگ پس از مناقشات بر سر طرح‌هایی برای ادغام نیروهای «پشتیبانی سریع» در ارتش تحت یک توافق بین‌المللی و بر سر سلسله مراتب فرماندهی در آینده آغاز شد.

بر اساس گزارش ها، ذخایر مواد غذایی، پول نقد و اقلام ضروری به سرعت در حال کاهش بوده و غارت های دسته جمعی، بانک ها، سفارت ها، انبارهای امداد و حتی کلیساها را تحت تاثیر قرار داده است.

گروه های امدادی اعلام کرده اند که در نبود عبور و مرور ایمن و تضمین های امنیتی برای کارکنان کاروان های امداد رسانی، قادر به ارائه کمک های کافی در خارطوم، پایتخت سودان نیستند.

XS
SM
MD
LG