لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

سرکوب معترضان در سودان با گاز اشک آور و شلیک گلوله


در سودان معترضانی که درخواست‌شان کنار رفتن «عمر البشیر» از قدرت است، با سرکوب نیروهای امنیتی روبرو شدند. معترضان در خارطوم به سمت کاخ ریاست جمهوری در حال حرکت بودند که با شلیک گلوله و گاز اشک آور از حرکت آن‌ها جلوگیری شد.

به گزارش روز دوشنبه دهم دی ماه خبرگزاری آسوشیتد پرس، تصاویر سرکوب ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و حتی شماری از فعالان گفته‌اند نیروهای امنیتی با گلوله به سمت مردم شلیک کرده‌اند.

فعالان سیاسی و اجتماعی سودان تصاویری از افرادی که گلوله خورده و مکان‌هایی که درگیری در آن روی داده، منتشر کرده‌اند.

این گزارش می‌گوید معترضان در حال سر دادن شعارهایی در حمایت از اعتراض صلح آمیز بودند. همچنین شعار «ما خواهان سرنگونی این رژیم هستیم» هم که یادآور اعتراض‌های بهار عربی در سال ۲۰۱۱ بود، از سوی معترضان شنیده شد.

دیدبان حقوق بشر در گزارشی روز دوشنبه از دولت سودان خواست به نیروهای امنیتی دستور دهد از اقدامات منتهی به مرگ در مقابله با معترضان استفاده نکنند.

دیدبان حقوق بشر می‌گوید در دو هفته گذشته تا کنون و از زمان شروع اعتراض ها در سودان، نزدیک به ۴۰ معترض کشته شده‌اند.

این گروه بین المللی حقوق بشری می‌گوید نیروهای امنیتی در سودان به شلیک مستقیم گلوله به سوی معترضان، دستگیری، گاز اشک آور و ضرب و شتم متوسل می شوند.

هفته گذشته آمریکا، بریتانیا، نروژ و کانادا در بیانیه‌ای مشترک گفته بودند «گزارش‌هایی موثق» در دست دارند که نشان می‌دهد به سوی معترضان گلوله شلیک شده است.

تظاهرات روز دوشنبه از سوی گروه های مستقل معترض سازماندهی شد که درخواست کردند هم اعتصاب سراسری ادامه پیدا کند و هم مردم به خیابان‌ها بیایند.

عمر البشیر در جریان دیدار با مقامات امنیتی گفته که از روند واکنش به معترضان «رضایت کامل» دارد.

سازمان عفو بین الملل در بیانیه ای به مواضع عمر البشیر اعتراض کرده و گفته او نیروهای امنیتی را به سمت سرکوب خشونت بار هدایت می‌کند.

عفو بین الملل در گزارشی همچنین گفته فقط در پنج روز اول اعتراض ها در سودان، ۳۷ معترض کشته شده‌اند. دولت سودان این گزارش را رد کرده و می‌گوید از زمان شروع ناآرامی‌ها، فقط ۱۹ معترض کشته شده‌اند.

اتحادیه‌های صنفی از معترضان خواسته اند در خیابان‌ها بمانند تا با شروع سال جدید، همه بتوانند سالگرد روز استقلال سودان – اول ژانویه ۱۹۵۶ – را جشن بگیرند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG