لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۳

در حمایت از معترضان، روزنامه نگاران سودان هم اعتصاب کردند


سودان در روزهای گذشته شاهد حضور معترضان در خیابان های خارطوم بود.
سودان در روزهای گذشته شاهد حضور معترضان در خیابان های خارطوم بود.

اتحادیه مستقل روزنامه نگاران سودان روز پنجشنبه در پشتیبانی از آنچه «درخواستهای مشروع» تظاهرکنندگانی که خواستار برقراری دموکراسی و آزادی در این کشور افریقایی هستند، اعلام اعتصاب کرد.

در اعتراضهای گسترده و سراسری چند روز اخیر در سودان، مردم این کشور خواهان کناره گیری عمرالبشیر، رئیس جمهوری مادام العمر سودان، شده اند.

اتحادیه روزنامه نگاران در بیانیه اعلام اعتصاب سه روزه، آنچه «حمله ددمنشانه» حکومت به آزادی رسانه های سودان خواند را محکوم، و به سانسور شدید و توقیف روزنامه ها اعتراض کرده است.

از روز ۱۹ دسامبر اعتراض های خیابانی سراسر سودان را فرا گرفته که یادآور «بهار عرب» در سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ است.

عفو بین الملل از کشته شدن ۳۷ معترض در پنج روز نخست اعتراضها خبر داده است. رژیم البشیر بی آنکه به شماره کشته شدگان بپردازد خبر را تایید کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، تصاویر ویدیویی منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که معترضان با خواندن سرودهای میهن پرستانه و همچنین سر دادن شعار «آزادی» و شعارهایی علیه آنچه «دزدان» خواندند راهپیمایی می کردند. آنها همچنین می گویند که «مردم می خواهند رژیم را ساقط کنند.»

آمریکا، بریتانیا، نروژ و کانادا خواستار تحقیق پیرامون قتلها شده اند.

اتحادیه مستقل پزشکان نیز از روز سه شنبه به اعتراضها پیوست.

عمرالبشیر که با کودتا به قدرت رسیده است در بیش از سه دهه حکومت بر سودان به خاطر سرکوب بیرحمانه مردم و نسل کشی از سوی دیوان کیفری بین المللی مورد پیگرد قرار دارد. با این همه در نظر دارد برای بار دیگر در سال ۲۰۲۰ نامزد مقام ریاست جمهوری بشود.

سودان که ۴۰ میلیون جمعیت دارد سال ۲۰۱۱ با مستقل شدن سودان جنوبی، سه چهارم میدانهای نفتی را از دست داده و دولت از این بابت با کمبود شدید درآمد رو به رو شده است. پوند، پول ملی به شدت ارز ش خود را از دست داده و به دلیل کمبود نقدینگی در کشور، میزان برداشت مردم از حسابهای بانکی شان کاملا محدود شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG