لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۱

پژوهش جدید: مکمل‌های  «ویتامین د» تاثیر چندانی در پیشگیری از شکستگی‌ استخوان ندارند


نمونه‌ای از قرصهای مکمل ویتامین دی
نمونه‌ای از قرصهای مکمل ویتامین دی

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد مصرف مکمل‌های «ویتامین د» در برخی گروه‌های سنی، خطر شکستگی استخوان را به میزان قابل توجه کاهش نمی‌دهد.

مصرف مکمل‌های «ویتامین د» برای سلامت استخوان به طور گسترده‌ای به مردم توصیه می‌شوند، اما داده‌ها در مورد اینکه آیا آنها می‌توانند از شکستگی استخوان جلوگیری کنند یا نه غالبا متناقض است.

در یک پژوهش جانبی جدید که نتایج آن در ژورنال پزشکی «نیو اینگلند» منتشر شده است، دانشمندان نتایج بالینی «ویتامین د» و امگا ۳ را در مقایسه با دارونما مورد آزمایش قرار دادند، با این سوال که آیا مکمل «ویتامین د» و امگا ۳ می‌تواند منجر به کاهش خطر شکستگی استخوان شود یا نه.

این بخشی از یک آزمایش کنترل شده و تصادفی برای تاثیر مکمل‌ها در جلوگیری از سرطان و بیماری‌های قلبی-عروقی در میان مردان بالای ۵۰ سال و زنان بالای ۵۵ سال در آمریکا بود. شرکت کنندگان بر اساس کمبود ویتامین د، توده استخوانی کم، یا پوکی استخوان انتخاب نشده بودند.

شرکت‌کنندگان در طول این مطالعه شکستگی‌های اتفاقی را در پرسشنامه‌های سالانه گزارش می‌دادند و با در نظر گرفتن پرونده و اسناد پزشکی آنها مورد مطالعه و قضاوت دانشمندان قرار می‌گرفتند.

نتایج این مطالعه نشان داد که مصرف مکمل «ویتامین د» و امگا ۳ در میانسالان سالم و بزرگسالان مسن‌تر که برای آزمایش کمبود ویتامین د، توده استخوانی کم، یا پوکی استخوان انتخاب نشده بودند، کاهش قابل توجهی در خطر شکستگی استخوان نداشت.

چرا بدن ما به ویتامین دی نیاز دارد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:59 0:00

XS
SM
MD
LG