لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۲

اعتراض دانشجویان دانشگاه دخترانه شریعتی تهران به ضرب‌وشتم دانشجوی بدون حجاب اجباری


اعتراض دانشجویان دانشگاه شریعتی؛ سه‌شنبه دوم خرداد
اعتراض دانشجویان دانشگاه شریعتی؛ سه‌شنبه دوم خرداد

در پی «ضرب و شتم» یک دانشجوی دختر به دلیل نداشتن حجاب اجباری، توسط مأمور حراست، ده‌ها دانشجوی دانشگاه دخترانه شریعتی تهران روز سه‌شنبه دوم خرداد تجمع کردند.

بر اساس گزارش‌های ویدئویی، دانشجویان معترض در دانشگاه شریعتی شعار دادند: «مدیر بی‌کفایت، نمی‌خوایم نمی‌خوایم»، «می‌زنم می‌زنم هر آن که خواهرم زد» و «هیز تویی، هرزه تویی، زن آزاده منم.»

این اعتراضات پس از آن شکل گرفت که یکی از مأموران مرد حراست دانشگاه یک دختر دانشجو را به دلیل این که حجاب اجباری بر سر نداشت، کتک زد.

هم‌زمان با تلاش جمهوری اسلامی برای مجبور کردن زنان به رعایت حجاب اجباری، نافرمانی مدنی ادامه دارد و شمار قابل توجهی از زنان بدون پوشیدن روسری در مکان‌های عمومی، از جمله دانشگاه‌ها، حاضر می‌شوند.

شقایق نوروزی، فعال حقوق زنان، در روزهای گذشته به بخش فارسی صدای آمریکا گفته که با وجود این که جمهوری اسلامی همه ابزارهای خود را علیه زنان به کار گرفته، اما در قبال زنان معترض در «وضعیت رقت‌انگیزی» قرار گرفته است.

  • نامه ۳۰۰ دانشجوی دانشگاه تربیت مدرس برای بهبود وضع خدماتی و آموزشی

۳۰۰ تن از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس تهران روز سه‌شنبه در نامه‌ای به فرهاد دانشجو رئیس این دانشگاه، به وضعیت «خدمات رفاهی و آموزشی» اعتراض کردند و خواستار «تغییرات ملموس در وضعیت موجود» شدند.

به گزارش شوراهای صنفی دانشجویان ایران، «رفع مشکلات اینترنتی»، «رسیدگی به وضعیت رفاهی و امور خوابگاهی»، رفع «نوسان در طبخ و توزیع غذای باکیفیت»، بهبود «امکانات و خدمات» بهداشتی و درمانی دانشگاه، و رسیدگی به مسئله «کسر نمره» دانشجویان برخلاف قوانین مصوب وزارت علوم از جمله خواسته‌های دانشجویان معترض در این نامه است.

برگزاری «تریبون آزاد فوری با حضور رئیس دانشگاه» از دیگر خواسته‌های مورد تأکید در نامه ۳۰۰ دانشجوی دانشگاه تربیت مدرس است و آنها گفته‌اند در صورت برآورد نشدن «خواست‌های رفاهی و آموزشی، حق تجمع صنفی را برای خود محفوظ» می‌دارند.

دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف تهران هم روز دوشنبه در اعتراض به اعدام سعید یعقوبی، صالح میرهاشمی، و مجید کاظمی، در مقابل دانشکده شیمی تجمع کردند و شعار خواندند.

در این تجمع یک ساعته، با وجود حضور مأموران حراست و توقیف کارت چند تن از دانشجویان، دانشجویان معترض سرود «به نام زن» را هم‌خوانی کردند.

XS
SM
MD
LG