لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۰

انتشار عکس زنان بدون حجاب اجباری؛ «آزادی یک تمرین روزمره است»


آزادی یک تمرین روزمره است
آزادی یک تمرین روزمره است

هم‌زمان با تلاش جمهوری اسلامی برای رعایت حجاب اجباری، گروهی از زنان تصاویر بدون حجاب اجباری خود در فضای عمومی را با عبارت مشترک «آزادی یک تمرین روزمره است» در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند.

هرچند این کاربران عکس‌های خود را به صورت واضح در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند، اما صدای آمریکا برای حفظ امنیت آنها و جلوگیری از شناسایی شدن، چهره آنها را به صورت نامشخص منتشر می‌کند.

پس از اعتراضات سراسری که با کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد از شهریور سال گذشته آغاز شد، برخی زنان و دختران به حجاب اجباری تن نمی‌دهند و با پوشش دلخواه در مکان‌های عمومی شهرها ظاهر می‌شوند.

هرچند حضور گشت‌های ارشاد پس از آغاز اعتراضات سراسری در خیابان‌ها کمرنگ شد، اما جمهوری اسلامی روش‌های دیگری از جمله اجرای طرح «عفاف و حجاب»، پلمب واحدهای صنفی و تجاری، در پیش گرفته است.

تلاش جمهوری اسلامی برای تحمیل حجاب اجباری که با عنوان «امر به معروف و نهی از منکر» انجام می‌شود، در روزهای گذشته قربانی گرفت و یک زن گردشگر در پی بروز درگیری به دلیل «تذکر» حجاب در باغ شازده کرمان جان خود را از دست داد.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در روزهای گذشته رعایت نکردن حجاب اجباری را «حرام شرعی» و «حرام سیاسی» اعلام کرد. اما مراجع دینی درباره این مسئله اختلاف نظر دارند.

همایون کاتوزیان، استاد دانشگاه پیشتر به صدای آمریکا گفته است، وقتی نماز و روزه اجباری نیست و جرم ندارد، چرا حجاب باید اجباری باشد؟

XS
SM
MD
LG