لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۳

میلان میزبان نمایشگاه عکس زندگی زنان ایران؛ فرناز دمنابی: آنها «قدرتمند و شجاع» هستند


فرناز دمنابی، عکاس
فرناز دمنابی، عکاس

نمایشگاه عکسی در شهر میلان ایتالیا جنبه‌های مختلفی از زندگی زنان در ایران امروز را در معرض دید علاقمندان قرار داده است.

این نخستین نمایشگاه انفرادی فرناز دمنابی، عکاس، است که سه‌شنبه در گالری مشهور «آرتس این پروگرس ۲۹» میلان افتتاح شد.

به گزارش رویترز، تصویر زنی با چادر سفید با نقش و نگاری آراسته که مقابل یک قالیچه ایرانی آویزان ایستاده است، شاید چشم‌گیرترین عکس این نمایشگاه باشد. این تصویر از پشت زن گرفته شده و نقش چادرش که کاملا او را می‌پوشاند، با طرح گل‌دار متراکم قالی درهم آمیخته است.

فرناز دمنابی، ۲۹ ساله به رویترز می‌گوید که این عکس در مشهد، شهر مقدس شیعیان و از محافظه‌کارترین مکان‌های ایران، گرفته شده است، جایی که از زنان تنها به شرط عدم نشان دادن چهره آنها عکس گرفته می‌شود.

او در ادامه افزود: «به نظر من، زنان از جنبه‌های مختلفی نامرئی هستند، اما آنها بسیار قدرتمند و شجاع هستند.»

به گفته خانم دمنابی، او عکاس شد تا بتواند زندگی مردم عادی را به مخاطبان بیشتری نشان دهد. این عکاس جوان در تهران زندگی می‌کند و برای گرفتن این تصاویر به نقاط مختلف ایران سفر کرد تا علاوه بر عکاسی در زمینه‌های دیگر، زندگی زنان ایرانی را نیز ثبت کند.

او در این مجموعه، زندگی روزمره زنان را که در خانه و محل کار، در شهر یا روستا مشغول هستند، نشان می‌دهد. هشتاد درصد زنان در ایران باسواد هستند که جزو تحصیل‌کرده‌ترین زنان خاورمیانه محسوب می‌‌شوند.

فرناز دمنابی این عکس‌ها را پیش از اعتراضات سراسری اخیر که از سپتامبر گذشته در ایران آغاز شد، گرفته است. این اعتراضات پس از کشته‌شدن مهسا امینی که در بازداشت پلیس اخلاق ایران بود، در اعتراض به قوانین حجاب اجباری شکل گرفت و همچنان در نقاط مختلف ایران ا‌دامه دارد.

به گفته یک کارشناس منصوب شده از سوی سازمان ملل، جمهوری اسلامی این اعتراضات را به گردن دشمنان خارجی خود می‌اندازد، و سرکوب خشونت‌آمیز معترضان توسط حکومت ممکن است جنایت علیه بشریت تلقی شود.

لوکا کاسولی، بنیان‌گذار و از کارگردان‌های هنری این گالری در میلان، درباره نمایشگاه عکس فرناز دمنابی گفت: «آن‌چه ما را شگفت‌زده کرد، این است که برخی از تصاویر، عکس‌هایی هستند که در لحظه اتفاق افتادند و عکاسان کمی می‌توانند چنین لحظاتی را شکار کنند.»

این مطلب با استفاده از گزارش رویترز تنظیم شده است

XS
SM
MD
LG