لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۰

جمعی از محققان و برندگان نوبل خواستار آزادی امیرحسین مرادی و علی یونسی شدند


علی یونسی (راست) و امیرحسین مرادی
علی یونسی (راست) و امیرحسین مرادی

شماری از برندگان جایزه نوبل و محققان دانشگاهی در نامه‌ای مشترک‌ خطاب به دبیرکل و کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار آزادی فوری امیرحسین مرادی و علی یونسی، دانشجویان بازداشتی دانشگاه صنعتی شریف، شدند.

امضاء‌کنندگان این نامه، که نسخه‌ای از آن نیز به صدای آمریکا ارسال شده است، روز سه‌شنبه ۲۸ دی‌ماه از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، و میشل باشله،‌ کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، خواستند برای آزادی زندانیان سیاسی، از جمله امیرحسین مرادی و علی یونسی، تمام تلاش خود را به‌کار گیرند.

شش تن ازبرندگان جایزه نوبل از جمله پروفسور بری بریش، برنده جایزه نوبل فیزیک سال ٢٠١٧، و پروفسور رندی شکمن، برنده جایزه نوبل پزشکی سال ٢٠١٣ ، به همراه ۱۰ تن از محققان دانشگاهی در ادامه این نامه افزوده‌اند مرادی و یونسی که از فروردین ماه سال ١٣٩٩ در بازداشت خودسرانه به‌سر می‌برند،‌ در دوران بازداشت از شکنجه‌های روحی، جسمی و بدرفتاری‌های دیگر، مانند اعتراف اجباری آسیب دیده‌اند.

اواسط آذر ماه سال جاری انتشار فیلم تبلیغاتی «اعترافات اجباری» علی یونسی و امیرحسین مرادی توسط نیروهای سایبری جمهوری اسلامی، از جمله یک خبرنگار وابسته به خبرگزاری فارس در شبکه‌های اجتماعی، واکنش فعالان و برخی نهادهای حقوق بشری را به همراه داشت.

خبرنگار خبرگزاری فارس این ویدئو تبلیغاتی را در واکنش به اظهارات دبیر انجمن اسلامی شریف منتشر کرد که روز ۱۶ آذرماه در دانشگاه صنعتی شریف با اشاره بازداشت امیرحسین مرادی و علی یونسی به ابراهیم رئیسی گفت برای دانشجویان پرونده‌سازی می‌شود.

سازمان عفو بین الملل انتشار این فیلم تبلیغاتی از سوی «افرادی که در رسانه‌های دولتی وابسته به سپاه پاسداران کار می‌کنند» را نقض حقوق این دو دانشجوی زندانی برای دادرسی عادلانه دانست و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آنها شد.

علی یونسی دانشجوی مهندسی کامپیوتر، برنده مدال نقره المپیاد نجوم سال ۹۵ و مدال طلای المپیاد نجوم سال ۹۶، و امیرحسین مرادی دانشجوی فیزیک و برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۹۶،‌ روز جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ توسط نیروهای لباس شخصی، بدون ارائه حکم و همراه با ضرب و شتم در محل سکونت خود بازداشت شدند.

XS
SM
MD
LG