لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۵

درخواست ده‌ها استاد دانشگاه صنعتی شریف: امیرحسین مرادی و علی یونسی، دو دانشجوی نخبه را آزاد کنید


علی یونسی، و امیرحسین مرادی، دانشجویان دانشگاه شریف تهران روز جمعه ۲۲ فروردین توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شدند.
علی یونسی، و امیرحسین مرادی، دانشجویان دانشگاه شریف تهران روز جمعه ۲۲ فروردین توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شدند.

۱۷۰ تن از استادان دانشگاه صنعتی شریف روز جمعه خواستار آزادی امیرحسین مرادی و علی یونسی، دو دانشجوی نخبه این دانشگاه، از زندان شدند.

اساتید دانشگاه شریف با ارسال نامه­‌ای خطاب به «مسئولان عالی‌رتبه نظام» و اشاره به افتخارات کسب شده آقایان مرادی و یونسی در المپپادهای علمی، خواسته‌اند که مجازات این دو دانشجو، به مناسبت عید فطر تعلیق شده‌ و آنها آزاد شوند. علی یونسی، برنده المپیاد نجوم کشوری و جهانی در سال‌‌های ۹۵ و ۹۶، و امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک و برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری، است.

این دو دانشجوی برتر دانشگاه شریف، که هنوز برای آنها دادگاهی تشکیل نشده و أساسا ارتکاب خطا یا جرم آنها اثبات نشده، بیش از یک سال است که در زندان به سر می‌برند.

علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر، و امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک، روز جمعه ۲۲ فروردین توسط نیروهای لباس شخصی، بدون ارائه حکم و با ضرب و شتم در محل سکونت خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

این بازداشت‌ها در حالی توسط نیروهای امنیتی در ایران صورت می‌گیرد که فعالان حقوق بشر و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در پی شیوع ویروس کرونا خواستار آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی از زندان‌های ایران شده است.

پیشتر، صدای آمریکا گزارش داد که آیدا یونسی، خواهر علی یونسی، با انتشار پیامی در توئیتر با اشاره به وضعیت برادر خود و امیرحسین مرادی، بردن این دو دانشجو به جلسه بازجویی عمومی را، در شرایطی که «بر اثر تهدید و شکنجه‌های روحی و نگرانی از وضعیت خانواده‌ها توانایی حرف زدن واضح را ندارند»، بی‌عدالتی خواند.

XS
SM
MD
LG