لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

عفو بین‌الملل نسبت به خطر محکومیت علی یونسی و ‌امیرحسین مرادی هشدار داد


علی یونسی (راست) و امیرحسین مرادی
علی یونسی (راست) و امیرحسین مرادی

سازمان عفو بین الملل روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای گفت، علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو دانشجوی نخبه ایرانی، در خطر محکوم شدن «در یک محاکمه به شدت ناعادلانه» قرار دارند و اتهامات وارد شده به آنها مجازات اعدام به همراه دارد.

عفو بین الملل می‌گوید که این دو دانشجوی ایرانی از ۱۰ آوریل ۲۰۲۰ به طور خودسرانه و بدون محاکمه، در بند ۲۰۹ زندان اوین بوده‌اند.

عفو بین الملل اتهامات علیه آنها را «جعلی» خوانده و می‌گوید اتهامات وارد شده مجازات اعدام دارد.

عفو بین الملل می‌گوید که ماموران وزارت اطلاعات این دو دانشجو را در شرایط سخت در سلول‌های انفرادی طولانی مدت نگه داشتند و مورد ضرب و جرح قرار داده‌اند تا از آنها «اعترافات اجباری» بگیرند.

علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر، برنده مدال نقره المپیاد نجوم سال ۹۵ و مدال طلای المپیاد نجوم سال ۹۶، و امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک و برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۹۶،‌ روز جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ توسط نیروهای لباس شخصی، بدون ارائه حکم و با ضرب و شتم در محل سکونت خود بازداشت شدند. اتهام علی یونسی و امیرحسین مرادی «افساد فی الارض» اعلام شده است.

سازمان عفو بین الملل پیشتر با انتشار بیانیه‌ای در رابطه با «بازداشت خودسرانه علی یونسی» با اشاره به این که او در خطر «شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها» در زندان قرار دارد، خواستار آزادی این دانشجوی زندانی شده است.

XS
SM
MD
LG