لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۳

بیانیه مشترک ۲۴ تشکل ایرانی زنان: جمهوری اسلامی برای «تثبیت نظام سرکوب» اعدام می‌کند


دیوارنویسی «زن زندگی آزادی»
دیوارنویسی «زن زندگی آزادی»

شماری از تشکل‌های حقوق زنان در بیانیه مشترکی به اعدام‌ها توسط جمهوری اسلامی در ایران واکنش نشان دادند و اعلام کردند برای جلب حمایت مجامع بین‌المللی حقوق بشر و زنان درباره «قتل‌های حکومتی» برنامه‌های اعتراضی برگزار خواهند کرد.

در بیانیه ۲۴ تشکل ایرانی حقوق زنان که نسخه‌ای از آن در روز چهارشنبه سوم خرداد به صدای آمریکا رسیده، اعدام مجید کاظمی، سعید یعقوبی، و صالح میرهاشمی، سه معترض مرتبط با پرونده خانه اصفهان، «برگ دیگری» از «کارنامه جنایات جمهوری اعدام» توصیف شده است.

این بیانیه درباره خطر اعدام برای علی مجدم، محمدرضا مقدم، عدنان موسوی غبیشاوی، سالم موسوی آلبوشوکه، معین خنفری، و حبیب دریس، شش زندانی عرب، هشدار داده است.

تشکل‌های امضاکننده این بیانیه با یادآوری اعدام محسن شکاری، مجیدرضا رهنورد، محمدمهدی کرمی، و محمد حسینی، و همچنین محی‌الدین ابراهیمی و حبیب اسیود، تأکید کرده‌اند: «جمهوری اسلامی از ابتدای به قدرت رسیدنش از مجازات اعدام به عنوان ابزار تثبیت نظام سرکوبگر و زن‌ستیزش استفاده کرده است.»

این بیانیه با یادآوری «دادگاه‌های فرمایشی و چند دقیقه‌ای» از «ابتدای انقلاب تا عدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی و سرکوب کردستان، ترکمن صحرا، خوزستان و بلوچستان»، تأکید کرده که اعدام در جمهوری اسلامی «به مثابه قتل دولتی برای جرائم سیاسی و برای خصوصی‌ترین روابط انسانی، به‌ویژه علیه جامعه کوییر که در قوانین شریعت جرم‌انگاری شده‌اند، به کار می‌رود.»

در این بیانیه همچنین با تأکید بر افزایش اعدام‌ها برای «ایجاد رعب و وحشت» در شرایطی که «انقلاب زن، زندگی، آزادی» موجب «نوید رهایی» است، به اعدام ۲۰۹ تن در سال جاری در ایران اشاره شده که ۲۰ مورد آن زندانیان بلوچ با اتهام‌های مرتبط با مواد مخدر و «اقدامی تلافی‌جویانه در مقابل مقاومت مردم بلوچستان» بوده است.

انجمن زنان ایرانی دالاس، انجمن زنان ایرانی آلمانی کلن، انجمن زنان پرتو، ائتلاف بین‌المللی علیه خشونت در ایران، کمپین توقف قتل‌های ناموسی، کمیته زنان ضد سنگسار پاریس، و گروه اتحاد زنان چپ، از جمله تشکل‌های امضاکننده این بیانیه هستند.

سعید پیوندی، جامعه‌شناس، به تازگی به صدای آمریکا گفته است که اعدام‌ها ادامه سیاست‌های جمهوری اسلامی در خیابان‌های ایران است و هدف اصلی حکومت این است که ترس‌زدایی و شهامت جدیدی که در جامعه ایران پس از «جنبش زن زندگی آزادی» به وجود آمده، از بین ببرد.

سعید پیوندی: اعدام متهمان ادامه سیاست‌های حکومت در خیابان‌های ایران است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:38 0:00

یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ به بخش فارسی صدای آمریکا درباره واکنش دولت جو بایدن به اعدام سه متهم پرونده «خانه ‌اصفهان» گفته است: «ما اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی از سوی رژیم ایران را به قوی‌ترین شکل ممکن، محکوم می‌کنیم و همراه با مردم ایران، خود را شریک غم خانواده این سه تن می‌دانیم.»

XS
SM
MD
LG