لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۷

افزایش آمار کشته‌شدگان اعتراضات سراسری به ۳۳۹ تن تا ۲۱ آبان


تازه‌ترین آمار قربانیان اعتراضات سراسری ایران، ۲۱ آبان ۱۴۰۱
تازه‌ترین آمار قربانیان اعتراضات سراسری ایران، ۲۱ آبان ۱۴۰۱

در پایان هشتمین هفته از اعتراضات سراسری ایران شمار جان‌باختگان به ۳۳۹ تن افزایش یافت.

بنا بر پژوهش‌های ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، این ۳۳۹ تن در حد فاصل ۲۶ شهریور تا ۲۱ آبان سال جاری کشته شده‌اند و در میان آنان ۵۲ نفر کودک هستند که ۲ تن از آنها در روز شنبه جان باختند.

بر اساس این گزارش، در این بازه زمانی ۱۵ هزار و ۳۴۵ تن از معترضان بازداشت شده‌اند که هویت یک هزار و ۹۸۱ تن از آنها مشخص شده است.

همچنین در این مدت ۴۴۲ دانشجو از ۱۳۷ دانشگاه معترض کشور بازداشت شده‌اند و شمار شهرهای اعتراضی هم به ۱۴۰ شهر افزایش یافته است.

برخی از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری جاری، با خانواده‌های خود هیچ تماس تلفنی نداشته‌اند و نزدیکان آنها در بی‌خبری به‌ سر می‌برند.

به گفته کارشناسان حقوقی، دسترسی آزاد به وکیل در دادگاه، حق بازداشت‌شدگان است و «اصولاً و به لحاظ قانونی، هیچ تفاوتی بین حقوق افرادی که در تجمعات و اعتراضات اخیر بازداشت شده‌اند با سایر متهمان وجود ندارد.»

شماری از کارشناسان سازمان ملل، با انتشار بیانیه‌ای از جمهوری اسلامی خواسته‌اند استفاده از مجازات اعدام را به عنوان ابزاری برای سرکوب اعتراضات متوقف کند و تمام شهروندانی را که به دلیل استفاده از حق مشروع خود در آزادی عقیده و بیان، در بازداشت به‌سر می‌برند، فورا آزاد کند.

این کارشناسان همچنین خواهان برگزاری فوری یک نشست ویژه در خصوص نقض حقوق بشر در ایران شدند. آنها پیش‌تر درخواست کرده بودند که با ایجاد یک مکانیسم تحقیقاتی بین‌المللی، مقامات جمهوری اسلامی مورد بازخواست قرار گیرند.

روز یک‌شنبه هفته گذشته، ۲۷۷ نماینده مجلس با انتشار بیانیه‌ای از قوه قضاییه خواستند تا با شهروندان معترض برخورد کند و خواستار اعدام معترضان شدند.

بنا بر گزارش کمیته پی‌گیری وضعیت بازداشت‌شدگان، تا‌کنون هفت شهروند معترض شامل پرهام پروری، سامان صیدی (یاسین) خواننده رپ اعتراضی، محمد بروغنی، محسن رضازاده قراقلو، سید وحید موسوی، سهند نورمحمدزاده، و محمد اجماع ۱۷ ساله به «محاربه» متهم شده‌اند.

همچنین، محمد قبادلو و سعید شیرازی با اتهام «افساد فی‌الارض» روبه‌رو شده‌اند و ابوالفضل مهری حسین‌حاجی نیز با اتهام «مقابله با حکومت اسلامی» مواجه است.

علاوه بر این، میلاد آرمون، بهراد حصاری، مهدی جهانی، نستوه نیکخواه، و محمد پسندیان، از بازداشت‌شدگان شهرک اکباتان در تهران به «ضرب و جرح منجر به قتل» متهم شده‌اند.

XS
SM
MD
LG