لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۵

خانواده اکبر محمدی به حسین رونقی: اعتصاب غذای خشک «بهترین تصمیم ممکن» نیست


حسین رونقی
حسین رونقی

خانواده اکبر محمدی، فعال دانشجویی که در سال ۱۳۸۵ در زندان اوین در پی اعتصاب غذا جان باخت، از حسین رونقی خواستند اعتصاب غذای خشک خود را بشکند.

در این پیام که نسخه‌ای از آن روز یک‌شنبه ۲۲ آبان به صدای آمریکا رسیده، مادر، پدر و برادر اکبر محمدی تأکید کرده‌اند که اعتصاب غذای خشک «بهترین تصمیم ممکن نیست.»

گل‌جهان اشرف‌پور مادر و محمد و منوچهر محمدی پدر و برادر اکبر محمدی، در این پیام با بیان این که جمهوری اسلامی «همیشه به دنبال حذف فیزیکی» حسین رونقی «با کمترین هزینه» بوده، خطاب به او افزوده‌اند: «شما با اعتصاب غذای خشکتان، در حقیقت سیاستی را در پیش گرفته‌اید که رژیم کودک‌کش و نامشروع خامنه‌ای آرزوی قلبی آن را داشت.»

خانواده اکبر محمدی گفته‌اند که مقامات جمهوری اسلامی با استفاده از این فرصت «برای کشتن زودهنگام» حسین رونقی «از طریق ترور بیولوژیکی» اقدام خواهند کرد و آن را به «سکته مغزی و قلبی» ناشی از «اعتصاب غذای خشک» نسبت خواهند داد تا «از این طریق سنگینی هزینه را بر روی خود» کاهش دهند.

آنها در پیام به حسین رونقی از او خواسته‌اند، «همان راهی را» نرود که اکبر محمدی «برای مفتضح کردن خامنه‌ای و رژیم او رفته است» و تأکید کرده‌اند: «زنده ماندن شما بهترین راه ممکن است هم برای مبارزه بیشتر و تأثیرگذارتر و هم برای دستیابی زودتر به آزادی.»

اکبر محمدی، فعال دانشجویی در زمان اعتراضات کوی دانشگاه در سال ۱۳۷۸ بود که به عنوان یکی از متهام اصلی این پرونده زندانی شد. آقای محمدی هشتم مرداد ۱۳۸۵ در پی چند روز اعتصاب غذای خشک در زندان اوین جان باخت.

حسین رونقی ملکی روز شنبه دوم مهر در مقابل دادسرای اوین در حالی که به همراه وکلایش به آن جا مراجعه کرده بود، با ضرب و جرح بازداشت شد.

این زندانی سیاسی پیش‌تر اعلام کرده بود که از لحظه بازداشت اعتصاب غذا خواهد کرد. آقای رونقی از روز شنبه اعتصاب غذای تر خود را به خشک تبدیل کرده و از خوردن آب، قند و نمک نیز امتناع کرده است.

به گفته حسن، برادر حسین رونقی، روز یک‌شنبه حال او بد شده و به بهداری زندان اوین انتقال یافته است.

برادر حسین رونقی از انتقال این زندانی سیاسی به بخش جراحی بیمارستان دی خبر داد و در توییتی نوشت: «کل کادر و پرستارهای بخش را تهدید و بیرون کرده‌اند و پرستار و کادر خودشان را آورده‌اند. می‌خواهند در بیمارستان بلایی سر حسین بیاورند.»

بررسی وضعیت جسمی و سلامت حسین رونقی در پی بازداشت و بی توجهی مسئولین زندان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:50 0:00

پیش‌تر، جعفر پناهی و محمد رسول‌اف، دو فیلم‌ساز شناخته‌شده زندانی، در بیانیه‌ای مشترک درباره «وضعیت وخیم» حسین رونقی هشدار داده‌اند.

احمد رونقی، پدر این زندانی سیاسی، وضعیت او را «وخیم» توصیف کرد و گفت که «مسئولان زندان، مقامات کشوری، و دادستان دادسرای عمومی و انقلاب آقای نصیرپور قصد کشتن فرزندم را دارند.»

پیام صوتی پدر حسین رونقی و هشدار در مورد امکان به قتل رساندن فرزندش در زندان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:53 0:00

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG