لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۵

حملات مشترک علیه حوثی‌ها؛ وزیر دفاع ایالات متحده: در صورت لزوم، عملیات بیشتری هم انجام خواهیم داد


لوید آستین
لوید آستین

وزیر دفاع آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که آمریکا و بریتانیا بامداد جمعه حملاتی را علیه اهداف نظامی واقع در مناطق تحت‌کنترل حوثی‌ها در یمن انجام دادند؛ عملیاتی که با هدف «مختل‌کردن توانمندی‌های حوثی‌ها» و جلوگیری از «تهدید تجارت جهانی» انجام شد.

لوید آستین در این بیانیه نوشت: «در پاسخ به حملات غیرقانونی و خطرناک حوثی‌های وابسته به جمهوری اسلامی به کشتی‌های آمریکایی و بین‌المللی و همچنین کشتی‌های تجاری ـ که به طور قانونی در دریای‌سرخ حرکت می‌کنند ـ این عملیات به مرحله اجرا درآمد.»

آستین همچنین تاکید کرد که ایالات متحده حق دفاع را برای خود حفظ می‌کند و در صورت لزوم، اقدامات بیشتری را برای محافظت از نیروهای آمریکا، انجام خواهد داد.

وزیر دفاع آمریکا با تاکید بر فوریت اقدام جمعی، خاطرنشان کرد که از ۱۹ نوامبر، حوثی‌ها بیش از ده‌ها حمله به کشتی‌های مختلف از جمله کشتی‌های تجاری را آغاز کرده‌اند؛ وضعیتی که به یک «چالش بین‌المللی» تبدیل شده و نیازمند «تلاش‌ مشترک بین‌المللی» است.

لوید آستین در این بیانیه خاطر‌نشان کرد، ائتلاف کشورهای شرکت‌کننده در این عملیات، تعهد مشترک خود را به حفظ نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین و حفاظت از کشتی‌های ایالات متحده، همراه با کشتی‌های تجاری که از حقوق و آزادی‌های دریانوردی استفاده می‌کنند، در برابر حملات غیرقابل توجیه، نشان دادند.

بر اساس این بیانیه، هدف از این حملات مشترک و هماهنگ، مختل‌کردن و کاهش توانمندی‌های حوثی‌ها، جلوگیری از به خطر انداختن فعالیت‌های دریایی و ایجاد تهدید برای تجارت جهانی، در یکی از حیاتی‌ترین آب‌راه‌های جهان است.

بنا بر این گزارش، این حملات پایگاه‌های مرتبط با هواپیمای بدون سرنشین، موشک‌های بالستیک و کروز، رادار ساحلی و توانمندی‌های نظارت هوایی حوثی‌ها را در هم کوبید.

رئیس جمهوری آمریکا هم روز پنجشنبه در بیانیه‌ای با تایید حملات آمریکا و بریتانیا به مواضع حوثی‌ها در یمن گفت :«این حملات به دستور من و با حضور نیروهای نظامی ایالات متحده، بریتانیا و با حمایت استرالیا، بحرین، کانادا و هلند، با موفقیت، متحد و قاطع انجام شد.»

جو بایدن هدف از حملات بامداد جمعه به مواضع حوثی‌ها را «تضمین آزادی کشتیرانی در یکی از حیاتی‌ترین آبراهه‌های جهان» عنوان کرد و افزود:«این حملات واکنش مستقیم به حملات بی‌سابقه حوثی‌ها علیه کشتی‌های دریایی بین‌المللی از جمله استفاده از موشک‌های بالستیک ضد کشتی برای اولین بار در تاریخ، در دریای سرخ است.»

او تصریح کرد: «این حملات جان و مال کارکنان آمریکایی، دریانوردان غیرنظامی و شرکای ما را به خطر انداخته، تجارت را مختل کرده و آزادی کشتیرانی را تهدید کرده است. بیش از ۵۰ کشور در ۲۷ حمله به کشتی‌رانی تجاری بین‌المللی تحت تأثیر قرار گرفته‌اند. خدمه بیش از ۲۰ کشور در اعمال دزدی دریایی تهدید یا گروگان گرفته شده‌اند. بیش از ۲ هزار کشتی مجبور شده‌اند هزاران مایل مسیر خود را تغییر دهند تا از دریای سرخ عبور نکنند، که می‌تواند باعث تأخیرهای چند هفته‌ای در زمان حمل محصولات شود و در ۹ ژانویه، حوثی‌ها بزرگ‌ترین حمله خود تا به امروز را انجام دادند که مستقیماً کشتی‌های آمریکایی را هدف قرار داد.»

XS
SM
MD
LG