لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۶

سنت لوئیز، الهام بخش ابداعات هوا و فضا


برای تقریبا نیم قرن، کارآفرینان شهر سنت لوئیز در ایالت میسوری آمریکا، با حمایت از مشهورترین رقابت های پرواز در جهان به اوج آسمان رسیدند. اول پرواز بر فراز اقیانوس اطلس در دهه ۱۹۲۰ توسط چارلز لیندربرگ و سپس در سال ۱۹۹۶ با برگزاری اکس-پرایز که در واقع اولین سفینه خصوصی باسرنشین جهان بود.

پرواز رویاها
گرگ مرینیک، کارآفرین اهل سنت لوئیز است. او عاشق هواپیما و ماجراجویی هوایی است و می گوید:‌ کتاب «روح سنت لوئیز را می خواندم و ظرف یک سال به کلاس خلبانی رفتم. همه پولی را که از چمن زنی و کارهای عجیب و غریب و متفرقه دیگر درمی‌‌ آوردم خرج یک ساعت کلاس خلبانی می کردم.»

کتابی که به مرینیک انگیزه داد درباره چارلز لیندربرگ است. در ۱۹۲۷ مرینیک جوان وارد رقابتی با جایزه ۲۵ هزار دلار شد تا هواپیمایی را بدون توقف از نیویورک تا پاریس هدایت کند.

بسیاری از روزنامه ها را او را خیالباف خطاب کردند اما حامیان مالی سنت لوئیز به او ایمان داشتند. به افتخار همان ها بود که لیندربرگ نام هواپیمایش را «روح سنت لوئیز» گذاشت و توانست جایزه را ببرد.

هواپیماهای مدرن
مرینیک می گوید موفقیت لیندربرگ درها را به روی هواپیمایی مدرن گشود. او می گوید: «ظرف یک سال شمار خلبانان در آمریکا سه برابر و شمار هواپیماها چهار برابر شد. و شمار افرادی که بلیط هواپیما می خریدند به سی برابر رسید.»

آن جایزه ۲۵ هزار دلاری سرمایه گذاری کوچکی برای صنعت عظیم و ۵۰۰ میلیارد دلاری امروز آمریکا شد و مرینیک نقش بزرگی در رونق آن ایفا کرد.

در اوایل دهه ۹۰، مرینیک و دوستش پیتر دایاماندیس، رقابت جدیدی را پیشنهاد کردند تا کمپانی های خصوصی را به توسعه فضاپیماهای بهتر ترغیب کنند.
او می گوید ما می خواستیم این الگو که فقط دولت ها آدم به فضا می برند را عوض کنیم.
برای سرمایه اولیه، مرینیک راهی همان جایی شد که لیندربرگ ۷۰ سال پیش رفته بود:‌ سنت لوئیز.

خدمت به بشر
ماموریت بنیاد اکس-پرایز ایجاد رقابت عمومی برای آغاز تکنولوژی در خدمت بشر است.
در سال ۱۹۹۶، مدیر ناسا (سازمان هوا و فضای آمریکا) و ۲۰ فضانورد به پروژه دایاماندیس در سنت لوئیز پیوستند.

دایاماندیس می گوید:‌ «این جایزه ده میلیون دلاری نصیب برنده می شود که در واقع اولین گروهی خواهد بود که به شکل خصوصی یک سفینه بسازد، هزینه آن را به شکل خصوصی بپردازد و سه نفر را حمل کند، و همه این ها را ظرف دو هفته انجام دهد.»

بیش از بیست گروه ملی و بین المللی در این رقابت شرکت کردند. در سال ۲۰۰۴، کمپانی Scaled Composites با فضاپیمایی به نام «اسپیس شیپ-۱» جایزه را برد. همان سفینه ای که انوشه انصاری، کارآفرین موفق ایرانی - آمریکایی سرنشینش بود.

از آن زمان، بسیاری از شرکت ها راه های بهتری برای پرواز و بردن انسان به فضا طراحی کرده اند. جایزه فعلی نیز کارآفرینان را ترغیب می کند تا روبات به ماه بفرستند.

این روزها، اکس پرایز دفاتری در کالیفرنیا دارد اما مرینیک همچنان در همان شهری که اولین بار به لیندربرگ ایمان آورد زندگی می کند.
XS
SM
MD
LG