لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۰

ترغیب وجوه تجاری ماه نوردی از سوی ناسا


تصویری از ماه
تصویری از ماه
با برنامه ای که ناسا - آژانس هوا و فضای آمریکا - اجرا خواهد کرد، قابلیت های فنی، امکانات و تجهیزات، و برنامه های نرم افزاری مناسبی برای توسعه مه نوردها و سفینه های فضایی که بر سطح ماه فرود آیند، ایجاد می شود.

انگیزه اصلی این طرح کمک به توسعه اقتصادی و تجاری ماه نوردی و اصولا سفر به فضاست.
ایجاد شمار بیشتری از مه نوردهای تجاری امکان تسهیل تردد به فضا را نیز ایجاد می کند. این، طرحی است که مورد توجه شرکت ها و کمپانی های معظمی چون بویینگ قرار گرفته است.

ناسا خواهان تجاری شدن برخی وجوه سفر به فضاست تا از این راه قادر به تامین مخارج شماری از طرح های تحقیقاتی خود باشد. مسئولان ناسا می گویند اگر بنا بر آن باشد که همه امکانات سفر به فضا و نشستن بر سطح ماه توسط ناسا تامین شود، این، مشارکت تلقی نمی شود، بلکه کمپانی های گوناگون باید در وجوه و ابعاد دیگر نیز مشارکت فعال داشته باشند، هم از نظر عملی و هم به لحاظ مادی.

ناسا اعلام کرده است که کمپانی های گوناگونی که به مشارکت در این طرح علاقمندند، تا ۱۷ مارس فرصت دارند که طرح ها و پیشنهادات خود را به ناسا ارائه کنند.

ناسا قرار است برای کاوش در پی آب در سطح ماه با سازمان هوا و فضای کانادا مشارکت کند.

آژانس هوا-فضای آمریکا همچنین قراردادهایی برای خرید اطلاعات فن آوری از کمپانی معظم و معتبر نرم افزاری چون گوگل دارد که تا پایان سال ۲۰۱۵ لازم الاجرا خواهند بود.
XS
SM
MD
LG