لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۶

نبرد برای تصاحب باشگاه «منچستریونایتد»؛ فروشندگان برنده این مناقصه میلیاردی هستند


تیم فوتبال منچستریونایتد
تیم فوتبال منچستریونایتد

نبرد برای تصاحب تیم فوتبال «منچستریونایتد» به روزهای اوج خود رسیده است؛ رقابتی که میان یکی از اعضای خانواده سلطنتی قطر و یک میلیاردر بریتانیایی برای خرید این باشگاه انگلیسی در جریان است.

در جام جهانی فوتبال قطر بود که دفتر رسانه‌ای منچستریونایتد اعلام کرد که خانواده گلیزر، مالکان آمریکایی این تیم به فروش احتمالی باشگاه فکر می‌کنند. از آن هنگام بود که بصورت روزانه خبرهای مختلفی درباره علاقه خریداران مختلف برای تصاحب منچستریونایتد، از محبوب‌ترین و با ارزش‌‌ترین باشگاه‌های ورزشی جهان منتشر می‌شود.

این خریداران از بریتانیا، آمریکا، و حتی عربستان سعودی هستند و احتمال تصاحب منچستریونایتد توسط این افراد و تزریق منابع مالی جدید باعث افزایش ارزش سهام این تیم شده است. این خریداران دیدگاه‌ها و روش‌های مختلفی برای اداره باشگاه دارند و حضور هر یک از آنها می‌تواند مسیر متفاوتی را برای این فوتبال رقم بزنند.

با این حال به نظر می‌رسد که پیشنهاد قطری‌ها که بصورت جدی خواستار افزودن این باشگاه به مجموعه تیم‌های ورزشی تحت مالکیت خود هستند، خانواده گلیزر را تحت تأثیر قرار داده است.

تیم فوتبال منچستریونایتد
تیم فوتبال منچستریونایتد

نخستین پیشنهاد رسمی خریدار قطری جمعه در بیانیه‌ای رسمی رسانه‌ای شد. این پیشنهاد که گفته می‌شود بیش از ۶ میلیارد دلار است، توسط شیخ جاسم بن حمد آل‌ ثانی، رئیس یک بانک بزرگ قطر ارائه شده است؛ او فرزند یکی از نخست وزیران پیشین است که نقش مهمی در معرفی این کشور کوچک در عرصه جهانی داشت.

در این بیانیه کوتاه، شیخ جاسم متعهد شده است که در ورزشگاه، امکانات سخت‌افزاری، و تیم‌های مختلف منچستریونایتد سرمایه‌گذاری کند، بدون اینکه هزینه‌ای برای باشگاه ایجاد کند؛ پیشنهاد قابل توجهی که می‌تواند نظر مساعد گلیزرها و اطرافیان آنها را جلب کند.

رسانه‌ای شدن پیشنهاد شیخ جاسم باشگاه و سایر خریداران را غافلگیر کرد و به بازار شایعات دامن زد.

بانک سرمایه‌گذاری که از طرف گلیزرها و اعضای هیئت مدیره منچستریونایتد مسئولیت فروش باشگاه را بر عهده دارد، از خریداران بالقوه خواسته بود پیشنهادات خود را علنی نکنند تا مانع ترسیدن علاقمندانی شود که می‌خواهند وارد این عرصه شوند.

از طرفی این پیشنهاد باعث شد تا جیم رتکلیف، میلیاردر بریتانیایی که ساکن مونت کارلو است نیز بصورت علنی اعلام کند که پیشنهادی برای خرید ۶۹ درصد منچستریونایتد، سهام متعلق به گلیزرها ارائه کرده است.

او که متولد منچستر است، یکی از طرفداران دوآتشه منچستریونایتد محسوب می‌شود و برای خرید تیم روی حس میهن‌پرستی طرفداران محلی حساب کرده است. جیم راتکلیف با شعار «بازگرداندن منچستر به منچستریونایتد» درصدد جلب نظر مثبت هوادارانی است که شاید علاقه به کنترل تیم انگلیسی خود توسط یک میلیاردر عرب از منطقه خلیج فارس نداشته باشند.

ورزشگاه اولد ترافورد
ورزشگاه اولد ترافورد

پیشنهادهای ارائه شده به سرعت طرفداران منچستریونایتد را به دو گروه تقسیم کرد و نظرات مختلفی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مطرح شد.

برخی امیدوارند که منچستریونایتد با سرمایه‌گذاری قطری‌ها مانند منچسترسیتی که با پول ابوظبی به موفقیت‌های زیادی رسیده است، آینده درخشانی در پیش داشته باشد. گروهی نیز مخالف حضور سرمایه‌گذار خارجی هستند که به عقیده آنها توجه زیادی به ریشه‌های تاریخی و فرهنگی این باشگاه انگلیسی، و‌ البته حقوق بشر ندارد.

پیشنهادهای جیم رتکلیف و شیخ جاسم ممکن است از طرف اتحادیه فوتبال اروپا نیز مورد بررسی دقیق قرار بگیرد چون براساس قوانین «یوفا»، سرمایه‌گذاران نمی‌توانند صاحب تیم‌هایی باشند که با یکدیگر رقابت می‌کنند.

جیم رتکلیف در حال حاضر صاحب تیم فوتبال «نیس» در فرانسه است که برای حضور در لیگ قهرمانان اروپا تلاش می‌کند. شیخ جاسم نیز با چالش مشابهی مواجه است و باید یوفا را قانع کند که سرمایه‌گذاری او در منچستریونایتد ارتباطی با اداره پاری سن‌ژرمن توسط قطر ندارد و روابط نزدیک او و پدرش با حکومت قطر مشکل‌ساز نخواهد بود.

رقابت جیم رتکلیف و شیخ جاسم در شرایطی علنی شده است که امکان دارد خریداران دیگری با پیشنهادهای بهتر نیز در صحنه باشند که هنوز هویت آنها بصورت رسمی اعلام نشده است.

اعتراض طرفداران منچستر یونایتد علیه گلیزرها
اعتراض طرفداران منچستر یونایتد علیه گلیزرها

هرچند که شاید طرفداران منچستریونایتد نظرات متفاوتی درباره خریداران داشته باشند، ولی آنها درباره رفتن گلیزرها از تیم محبوب خود اتفاق نظر دارند و می‌گویند که هنگام خداحافظی این مالکان آمریکایی فرا رسیده است که دل خوشی‌ از آنها ندارند و بسیار منفور هستند.

گفته می‌شود که گلیزرها در حال حاضر خواستار ۷ میلیارد دلار برای فروش سهام خود و جدایی از منچستریونایتد هستند. هر چند که به عقیده برخی از کارشناسان چنین رقمی بسیار غیرمنطقی است ولی فعلا این صحنه را گلیزرها اداره می‌کنند و قواعد بازی توسط آنها تعیین می‌شود.

در صورت موافقت آنها با فروش منچستریونایتد بدون شک برنده مناقصه این خانواده آمریکایی است که این باشگاه انگلیسی را با چند برابر رقمی که آن را خرید، ترک خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG