لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۵

صف طولانی «مرد عنکبوتی» جلوی سینما برای چیست؟


مردعنکبوتی: بازگشت به خانه
مردعنکبوتی: بازگشت به خانه

کارشناسان برای «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» که از جمعه در آمریکا و ۶۰ درصد از بازارهای سینمائی جهان، افتتاح می‌شود، بیش از ۲۰۰ میلیون فروش افتتاحیه (در سه روز اول) پیش‌بینی کرده‌اند که در فصل سینمائی شکست «دنباله‌ها» و فیلم‌های پرخرج هالیوود، تنها با فیلم «زن اعجوبه»، ابر قهرمان گیشه فصل تابستان برابری می‌کند.

در دورانی که تماشاگر به دنباله‌های ۲۰۰ میلیون دلاری ابرقهرمانی پشت می‌کند، این نوجوان نقاب پوش که با تارعنکبوت با دستان چسبناک، بین آسمانخراش‌ها تاب می‌خورد را چرا تماشاگران همچنان دوست دارند؟

روایت جدیدی از داستان «پیتر پارکر»، دانش‌آموز یتیم و خجالتی که با نیش یک عنکبوت، به یک ابرقهرمان تبدیل می‌شود، از جمعه، سینماهای جهان و دل‌های میلیون‌ها نوجوان را تسخیر می‌کند.

فیلم جدید، ساخته «جان واتز»، یک کارگردان تازه‌کار است که به پشتوانه اسطوره آشنای شخصیت قصه‌مصوری، و تحسین یکصدای منتقدان، گیشه‌شکن خواهد شد.

مردعنکبوتی: بازگشت به خانه
مردعنکبوتی: بازگشت به خانه

در فصل سینمائی امسال، «مومیائی» و پس از آن، «ترنسفورمرها: آخرین سلحشور» در همان روزهای اول در آمریکا، با سینماهای خنک ولی خالی، روبرو شدند، و دست کم در بازار آمریکا، درآمدهای ناچیز داشتند.

«رایان فاندر» در «لس آنجلس تایمز» در گزارشی براساس نظرسنجی‌های جدید، می‌نویسد برخلاف فیلم‌های ابرقهرمانی دیگر، «اسپایدرمن: بازگشت به خانه» فیلمی است که تماشاگر می‌خواهد ببیند.

احتمال دارد که فروش این فیلم ۱۷۵ میلیون دلاری، در آمریکا و ۶۰ درصد از کل بازار سینما در جهان، طی سه روز آینده به ۲۰۰ میلیون دلار برسد.

اشتیاق و انتظار

«اسپایدرمن» در «فیسبوک» بیشتر از ۲۰ میلیون هوادار دارد. سروصدای آن در «توئیتر» با «پاسداران کهکشان ۲» برابری می‌کند.

مردعنکبوتی: بازگشت به خانه - پوسترها
مردعنکبوتی: بازگشت به خانه - پوسترها

بنابه گزارش «آرتور شان رابینز» در پایگاه اینترنتی «باکس آفیس (گیشه)»، «مرد عنکبوتی» در کنار «مرد خفاشی» و «اونجرز» (انتقامجویان)، محبوب‌ترین ابرقهرمان است، و «تام هالند» در این نقش، از همان ابتدا که در کنار «کپتن آمریکا» در «جنگ‌های داخلی» ظاهر شد، درخشید و به اشتیاق هوادارها برای دیدن فیلم «اسپایدرمن» دامن زد.

حضور «رابرت داونی جونیور»، یا «مرد آهنی»، به فروش فیلم جدید کمک خواهد کرد. «مرد آهنی –۲» با ۱۲۸ میلیون دلار فروش سه روز اول، رکورد دار فروش در «جهان سینمائی مارول» است.

ضریب مثبت ۹۲ درصد بیش از ۹۸ نقد مطبوعاتی در باره فیلم «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» در«راتن توماتوز»، پایگاه گردآورنده نقدها، هوادارها را به دیدن فیلم تشویق می‌کند.

محبوبیت «زندایا» بازیگر محبوب کانال «دیزنی» در میان نوجوانان، و در «فیسبوک» و «اینستاگرام»، دلیل دیگر استقبال از فیلم جدید است، به خصوص چون «زندایا» در داستان فیلم، نقش برجسته‌ای ایفا می‌کند.

قمار

برای استودیوها، هر پروژه جدیدی، یک قمار بزرگ است. مثال‌های «مومیایی» و «ترانسفورها» و چندین دنباله دیگر که در آمریکا با سردی از آنها استقبال شد، نشان می‌دهد که واکنش تماشاگران، به شخصیت‌ها، قصه‌ها و ستارگان آشنا، همیشه قابل پیش‌بینی نیست.

انتخاب بازیگر اصلی، مهم‌ترین قمار است، چون برخلاف کارگردان، که مدیران استودیو بر کارش نظارت دارند، بازیگر جلوی دوربین و در مقابل تماشاگر، تنها است. منتقدها «تام هالند» بازیگر نوآمده انگلیسی را بهترین گزینه برای «مرد عنکبوتی» می‌دانند، زیرا به مراتب بیشتر از «توبی مگوایر» و «اندرو گارفیلد» به نقش دانش‌آموز ۱۵ ساله بی‌پیرایه و شرمگین، می‌برازد.

«تام هالند» در نقش «مرد عنکبوتی» سال گذشته، برای اولین بار، در فیلم «جنگ‌های داخلی» در کنار ابرقهرمان‌های دیگر مجموعه «اونجرز» از جمله «کپتن آمریکا» به تماشاگر معرفی شد و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که هوادارها او را در این نقش، پذیرفتند.

شریک رقیب

شرکت «سونی» صاحب استودیوی «کلمبیا»، باید هر 5 سال یکبار، فیلم جدیدی در باره مرد عنکبوتی بسازد، وگر نه امتیاز شخصیت و داستان‌های او را از دست می‌دهد. «اسپایدرمن» جدید، سومین تلاش استودیو برای به راه انداختن این مجموعه است.

مردعنکبوتی: بازگشت به خانه
مردعنکبوتی: بازگشت به خانه

مرد عنکبوتی را در سال ۱۹۶۲ ، نویسنده «استان لی» و نقاش «استیو دیتکو» به وجود آوردند، و اول بار، در یک مجموعه داستانهای مصور ابرقهرمانی، معرفی شد.

ابرقهرمان‌ها، زاده آرزوها، رویاها و پاسخی برای کاستی‌ها و ناتوانی‌ها و شکست‌های خوانندگان هستند، و «مرد عنکبوتی» هم به همین روال، دانش‌آموز یتیم و خجالتی است که عمه‌ «می» و عمو «بن» او را در نیویورک بزرگ می‌کنند، و مثل نوجوانان هم‌سال خود، با مشکلات بلوغ و یافتن هویت، سروکار دارد، و نمی‌داند با قدرت‌های نویافته خود، چکار کند.

«مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» یک فیلم «سرچشمه» است، نوعی از فیلم‌های ابرقهرمانی و اسطوره‌ای که پسزمینه تبدیل یک انسان عادی به ابرقهرمانی که می‌شناسیم و دوست داریم، را برای تماشاگر بازگو می‌کند.

وقتی استودیو «سونی» ساختن فیلم‌های مرد عنکبوتی را در سال ۲۰۰۲ با کارگردان «سم رئیمی» آغاز کرد، «مارول» هنوز وارد کار فیلمسازی نشده بود، اما حالا، «استودیوهای مارول» واحد سینمایی بنگاه انتشاراتی «مارول»، به عنوان تهیه‌کننده، به «سونی» پیوسته، و فیلم «مرد عنکبوتی» به عنوان بخشی از آنچه «جهان سینمائی مارول» نام گرفته، بر پرده می‌آید، و شخصیت‌های دیگر، از جمله «مرد آهنی» در کنار «مرد عنکبوتی» در داستان وارد می‌شوند، و ابرقهرمان نوجوان و بی‌تجربه، نخستین ماموریت مشترک خود با تیم ابرقهرمانی «اونجرز» به سرپرستی «مرد آهنی» را به انجام می‌رساند.

مردعنکبوتی: بازگشت به خانه و زندایا
مردعنکبوتی: بازگشت به خانه و زندایا

استودیوی «سونی» با رقیب خود، شرکت «دیزنی» همکار شده. شرکت «دیزنی» اواخر سال 2009 شرکت تفریحات مارول را به مبلغ 4 میلیارد دلار خریداری کرد، و مانند کارتون‌های «پیکسار» و فیلم‌های «جنگ ستارگان»، در آمد فیلم‌های «مارول»، نیز در بیلان «دیزنی» خودنمائی می‌کند.

بنا به گزارش «لس آنجلس تایمز»، تخصص «که‌وین فیگ» رییس استودیوی مارول، احیا کردن ابرقهرمان‌هاست، و هر چند سود وزیان «اسپایدرمن» به جیب «سونی» می‌رود، ولی «دیزنی» هم از زنده شدن یکی از دارایی‌های با ارزش خود، بهره می‌برد.

با این حال، مانولا دارگیس، منتقد نیویورک تایمز می‌نویسد «جهان سینمائی مارول» شاید فقط برای اهل کسب‌وکار مفهوم داشته باشد. و کیفیت فیلم‌های آن، یکدست نبوده‌اند.

«اسکات مندلسون» در ماهنامه «فوربز» می‌نویسد پیوستن «اسپایدرمن» به جهان مارول، برای تماشاگران و هواداران این شخصیت، اهمیت ندارد، و شاید تا حدی، گیج‌کننده هم باشد، چون ارتباطی بین آن، و فیلم‌های «سم رییمی» نمی‌بینند.

بهترین فیلم ابرقهرمانی

«کریستوفر اور» درماهنامه وزین «اتلانتیک» فیلم «مردعنکبوتی: بازگشت به خانه» را یکی از بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی در سال‌های اخیر می‌داند. فیلمی است مفرح که سریع پیش می‌رود، و با پرداختن به روابط نوجوانها در دبیرستان، با تماشاگر رابطه عاطفی برقرار می‌کند.

مندلسون یادآور می‌شود که کارنامه «سونی» در 5 فیلم قبلی «اسپایدرمن» درخشان نبود، چون سری اول، سرانجامی ناخوش داشت و سری دوم با «اندرو گارفیلد» هیچوقت به جایی نرسید.

با این حال، نخستین «اسپایدر من» ازکارگردان «سم رییمی» در سال ۲۰۰۲ با فروش ۱۱۴ میلیون دلار در سه روز اول نمایش در آمریکا، رکورد جدیدی برجای گذاشت که قبل از آن، به جنگ ستارگان تعلق داشت.

هرچند از نظر منتقدها، بهترین «اسپایدرمن» در سه‌گانه «رییمی»، فیلم دوم بود که در سال ۲۰۰۴ اکران شد.

تابستان امسال، ابرقهرمان موفق گیشه، «زن اعجوبه» بوده است، از کارگردان «پتی جنکینز» که فروش آن در آمریکا از ۳۴۵ میلیون دلار و در جهان از ۷۱۸ میلیون دلار عبور کرده و همچنان در جدول ده فیلم پرفروش هفته قرار دارد.

اسکات مندلسون، تجزیه‌وتحلیل‌گر کسب وکار سینما در نشریه معتبر «فوربز» یادآور می‌شود که برخلاف «زن اعجوبه»، فیلم «مرد عنکبوتی» اولین از نوع خود نیست، ولی هر چند ممکن است با استقبال بیشتری از سوی تماشاگران روبرو شود، به ناچار در باره شخصیتی است که فیلم‌های قبلی «سونی» آن را مخدوش کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG