لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۷

استقبال اسپانیا از کمک میلیاردی کشورهای حوزه یورو


نخست وزیر اسپانیا از توافق به دست آمده در مورد کمک مالی ۱۰۰ میلیارد یورویی کشورهای حوزه یورو، به بانک‌های اسپانیا استقبال کرد.

ماریو راخوی، برخلاف ایتالیا که پیشتر نیاز به کمک را رد کرده بود، بر دریافت این کمک مالی اصرار داشت.


وزیران دارایی کشورهای یورو، پس از کنفرانس اضطراری روز شنبه، در بیانیه‌ای گفتند که «مایلند به درخواست کمک اسپانیا، پاسخ مثبت بدهند.»


راخوی در نشست خبری در روز یکشنبه ضمن ابراز رضایت از تصمیم کشورهای حوزه یورو، آن اقدام را تضمینی برای «تضمین اعتبار یورو و آینده آن» خواند.


وام نجات مالی به اسپانیا مورد استقبال آلمان، فرانسه، ژاپن، آمریکا و همچنین صندوق بین المللی پول قرار گرفته است.


بانک‌های اسپانیا با عدم توانایی مردم در بازپرداخت وام‌های مسکن به شدت با مشکل مواجه شده اند. «بانکیا» که اخیرا در اسپانیا بانک ملی شده است بیشترین مراودات را در بازار مسکن این کشور دارد، برای حل مشکلاتش به ۱۹ میلیون یوروی دیگر احتیاج دارد. این بانک پیشتر ۴ و نیم میلیون یورو از دولت کمک گرفته بود.


با آن که وزیران کشورهای وام دهنده حوزه یورو سیاست‌های ریاضت اقتصادی را همراه با کمک مالی به اسپانیا بر این کشور اعمال نکرده اند اما فعالیت‌های مالی اسپانیا را زیر نظر خواهند داشت.

حوزه یورو امیدوار است که طرح نجات مالی بازارهای مالی اسپانیا را ارضا کند و این کشور را- پیشاپیش انتخابات یونان در ۱۷ ژوئن (۲۸ خرداد) – در موقعیت امنی قرار دهد.

این نگرانی وجود دارد که رای دهندگان یونانی با شرایط طرح نجات مالی بر کشورشان مخالفت کنند و آتن را به خروج از واحد پول اروپای متحد، یورو، مجبور کنند.

XS
SM
MD
LG