لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۰

مرکل: حوزه یورو به اتحادیه سیاسی نیاز دارد


آنگلا مرکل صدراعظم آلمان می گوید اروپا جهت حل بحران بدهی های خود باید به سمت ایجاد یک «اتحادیه سیاسی» حرکت کند.

خانم مرکل روز پنجشنبه گفت دولت های حوزه ۱۷ کشوری یورو به تدریج نیاز به واگذاری قدرت خود به اروپا پیدا می کنند. او به تلویزیون غیر تجارتی آلمان گفت اتحاد پولی کافی نیست، کشورهای حوزه یورو باید سیاست های مشترکی در بودجه هایشان اتخاذ کنند، و «بالاتر از همه یک اتحادیه سیاسی» به وجود آورند.

آنگلا مرکل برنامه های ریاضت اقتصادی را برای نبرد با بحران بدهی حوزه یورو هدایت کرده است. این بحران در سومین سال خود قرار دارد و اینک با چالش های جدیدی از جمله ضعف بانک های اسپانیا و ابهام سیاسی فزاینده در یونان روبرو شده است.

رهبر آلمان، که بر پررونق ترین اقتصاد اروپا را دارد، زیر فشار شدید باراک اوباما رییس جمهوری امریکا، دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا، و دیگران قرار گرفته است که از او می خواهند به تقویت رشد اقتصاد راکد در قاره اروپا کمک کند.

مرکل در این مصاحبه گفت: «بدون شالوده های مالی استوار، رشدی در کار نخواهد بود.»

دولت مادرید، که برای تامین ۱۰۰ میلیاردی که برای نجات مالی بانک های اسپانیا نیاز دارد، از همسایگان اروپایی خود درخواست کمک کرده است، روز پنجشنبه ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار اوراق بهادار جدید فروخت. اما به دلیل وضع مالی ضعیف ناچار به تعهد بهره های بالاتری شد.

یونان نیز که پنجمین سال رکود اقتصادی را می گذراند، گزارش داد نرخ بیکاری در این کشور در ماه مارس به نزدیک ۲۲ درصد رسید، که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته به مراتب بالا تر بود. این رقم در مورد جوانان یونان نزدیک به ۵۳ درصد بود.
XS
SM
MD
LG