لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۵

کمک ٢٤ میلیارد دلاری به سومین بانک بزرگ اسپانیا


ماریانو راجوی، نخست وزیر اسپانیا
ماریانو راجوی، نخست وزیر اسپانیا
در پی تصمیم دولت اسپانیا برای تصاحب سومین بانک بزرگ کشور و پرداخت ٢٤ میلیارد دلار برای نجات آن از ورشکستگی و سقوط مالی، کشور زیر فشارهای اقتصادی کمر خم کرده است. بانک های اسپانیا به دلیل ارائه وام های هنگفت به مشتریان خود برای خرید املاک و مستغلات در معرض ورشکستگی قرار گرفته اند.

ماریانو راجوی، نخست وزیر ایتالیا روز دوشنبه گفت دولت مقروض او برای تصاحب «بانکیا» ناچار نخواهد که از همسایگان اروپایی اش کمک مالی بگیرد.

«بانکیا» که بیش از ٤٠ میلیارد دلار وام معوقه دارد، از جمله موسسات مالی اسپانیا است که در طی سقوط بازار املاک و مستغلات این کشور بیشترین لطمه مالی را متحمل شده است. اما تحلیلگران می گویند ممکن است دولت ناچار شود برای نجات بانک های دیگر کشور ٣٧ میلیارد دلار دیگر نیز بپردازد.

هنوز مشخص نیست که هزینه این کمک مالی چگونه فراهم خواهد شد.

سارا هوین، یک اقتصاددان بلندپایه بانک بریتانیایی استاندارد چارترد می گوید ممکن است این مبلغ با کمک صندوق امداد مالی واحد پول یوروی اتحادیه اروپا فراهم شود، به ویژه زمانی که «مکانیسم ثبات اروپایی» در ماه ژوییه به مرحله اجرا درخواهد آمد. او خاطرنشان می کند که احتمالاً اتحادیه اروپا از این مسیر می تواند به جای حمایت کلی از دولت ها، برای بانک ها پشتیبانی مالی فراهم کند.

برخی از مردم اسپانیا از نجات مالی این بانک ها ابراز خشم می کنند و پرداخت بدهی های نهادهای خصوصی را که مدیران آن مسئول آن هستند، صحیح نمی دانند.

همزمان با تداوم بحران بانکی اسپانیا، سرمایه گذاران در مورد بدهی های دولت مادرید نگرانی های جدیدی را ابراز کرده اند.

نرخ بهره اوراق قرضه اسپانیا بیش از ٥ درصد بیشتر از اوراق بهادار آلمان که قدرتمند ترین اقتصاد اتحادیه اروپا محسوب می شود، افزایش یافت.

این افزایش نرخ بهره، بالاترین رقمی بود که طی تاریخ ١٣ ساله معرفی یورو به عنوان واحد پول متحد اروپا، بین این دو کشور ثبت شده است.
XS
SM
MD
LG