لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۵

اسپانیا در آستانۀ تقاضای کمک از اتحادیۀ اروپا


تصویری از بانک مادرید، پنجم ژوئن
تصویری از بانک مادرید، پنجم ژوئن

پیش بینی می شود که اسپانیا از اتحادیۀ اروپا تقاضای یک بستۀ کمک مالی کند که عمدۀ آن برای نجات سیستم بانکی آن کشور هزینه خواهد شد.

خبرگزاری رویترز می گوید که پیش بینی می شود اسپانیا از حوزۀ یورو بخواهد که برای نجات بانکهای خود به آن کشور کمک مالی کند. بدین ترتیب و براساس آنچه منابع خبری از بروکسل و برلین می گویند، اسپانیا چهارمین کشور حوزۀ یورو خواهد بود که از زمان آغاز بحران بدهی اروپا خواهان کمک مالی می شود.

قرار است بامداد شنبۀ نهم ژوئیه، معاونان وزرای دارایی کشورهای یورو طی یک کنفرانس تلفنی، کمک مالی به اسپانیا را بررسی کنند. هنوز مبلغی برای این کمک تعیین نشده است. در پی این تله کنفرانس، هفده وزیر دارایی حوزۀ یورو تقاضای کمک مالی اسپانیا را بررسی خواهند کرد. قرار است نتیجۀ این مذاکرات، عصر شنبه روشن شود.

یک مقام ارشد دولت آلمان گفته است که به نظر می رسد مقامهای اسپانیا به عمق مشکل اقتصادی کشورشان پی برده اند. وی گفت باید پیش از انتخابات هفدهم ژوئن یونان، در مورد کمک مالی به اسپانیا توافق شود. تمامی مقامهای دولتی آلمان و اتحادیۀ اروپا به شرط فاش نشدن نامشان با خبرگزاری رویترز صحبت کرده اند.

در این حال، سخنگوی اموراقتصادی کمیسیون اتحادیۀ اروپا می گوید اسپانیا تاکنون درخواستی برای کمک مالی مطرح نکرده است، اما اگر چنین درخواستی داشته باشد، اتحادیۀ اروپا آمادگی کمک به آن کشور را دارد.

انگلا مرکل- صدراعظم آلمان- نیزطی سخنانی در برلین گفت که هیچ کشوری از سوی اتحادیۀ اروپا تحت فشار نیست و این تصمیم کشورهاست که تقاضای کمک کنند. وی افزود که تاکنون چنین تقاضایی از سوی اسپانیا دریافت نشده است.

منابع خبری مالی روز پنج شنبه به خبرگزاری رویترز گفتند که گزارشی که توسط صندوق جهانی پول تهیه شده و روز جمعه به اسپانیا تحویل داده شده، قرار است روز دوشنبه انتشار یابد و افزودند که براساس این گزارش، بانکهای اسپانیا به سرمایه ای دست کم برابر با چهل میلیارد یورو نیاز دارند و برای سرپا ماندن به نود میلیارد یوروی دیگر نیز نیاز خواهند داشت.

با این وصف، یک سخنگوی دولت اسپانیا در مادرید گفته است که درکابینۀ کشورش- دست کم فعلاً- سخنی از درخواست کمک یا وام برای سرپانگهداشتن بانکهای اسپانیا به میان نیامده است. وی افزوده است که نخست وزیر یونان می گوید منتظر نتیجۀ دو مورد حسابرسی مستقل است که طی ماه جاری ارائه خواهد شد و تصویر روشنتر و دقیقتری از وضعیت جاری بانکهای اسپانیا به دست خواهند داد. قرار است نتایج حسابرسی مستقلی که در حال انجام است، تا روز بیست و یکم ماه جاری میلادی- ماه ژوئیه- انتشار یابد.


پیشتر یونان، ایرلند، و پرتغال خواستار دریافت کمک مالی از اتحادیه اروپا شده بودند. مقامهای دولت اسپانیا می گویند تمامی این کمک را به سیستم بانکی کشور تخصیص خواهند داد.

هنوز روشن نیست که اتحادیۀ اروپا بستۀ کمک مالی خود را به دولت اسپانیا خواهد داد یا آن را مستقیماً در اختیار سیستم بانکی دولت آن کشور خواهد گذاشت. تحلیلگران مالی می گویند که در هرصورت، عمدۀ این کمک در خدمت جبران کسری بودجۀ بانکهای اسپانیا خواهد بود.

هدف تخصیص کمک مالی به اسپانیا از سوی اتحادیۀ اروپا آن است که میزان فشار بر دولت اسپانیا کاهش یابد، اما آن کشور همزمان امکان ادامۀ استقراض را داشته باشد.

آلمان و کمیسیون اروپایی اتحادیۀ اروپا برسر این موضوع توافق کرده اند که به سبب رکود شدید اقتصادی، به اسپانیا باید یک سال فرصت بیشتر داده شود تا میزان کسری بودجۀ خود را به پایینتر از حد متعارف حوزۀ یورو برساند که سه درصد از تولید ناخالص ملی کشورهاست.

XS
SM
MD
LG