لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۰

کاتالونیا در مورد نافرمانی مدنی به دولت مرکزی هشدار داد


تظاهرات موافقان استقلال کاتالونیا
تظاهرات موافقان استقلال کاتالونیا

کاتالونیا روز دوشنبه، اول آبان اعلام کرد مطمئن است تمامی مقامات این منطقه از جمله نیروهای پلیس در برابر اداره این منطقه خودمختار از سوی دولت مرکزی مقاومت خواهند کرد. این در حالی است که گسترش درگیری بین کاتالونیا و دولت مرکزی اسپانیا، همسایه های این کشور را نگران نا آرامی های احتمالی کرده است.

دولت مرکزی اسپانیا از روز شنبه فرایندی حقوقی را آغاز کرده است تا در نهایت اختیارات و قدرت های جاری حکومت محلی کاتالونیا را از آن ایالت سلب کند و کنترل و اداره آنجا را خود به دست بگیرد.

رائول روموا، رئیس امور خارجی کاتالونیا اعلام کرد: «اینگونه نیست که ما از دستور سرپیچی خواهیم کرد. این یک تصمیم شخصی نیست. این تصمیمی است که هفت میلیون نفر می گیرند.»

روموا در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا تمامی مثامات از جمله پلیس از دستور پیروی خواهند کرد یا خیر گقت: «از این نر من هیچ شکی ندارم که تمامی خدمتگزاران در کاتالونیا به پیروی از دستورات سازمانهایی که با رای قانومی در کاتالونیا انتخاب شده اند ادامه خواهند داد.»

بحران کاتالونیا کشورهای دیگر اروپا را هم نگران جدایی طلبی کرده است. از اسکاتلند تا لومباردی ایتالیا، از زمان بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸، بی کاری و مهاجرت به مخالفان اتحادیه اروپا و احزاب عوام گرا اجازه داده از نارضایتی مردم نسبت به مقامات به سود خود استفاده کنند.

در همین حال دو منطقه ثروتمند شمال ایتالیا هم روز یکشنبه به افزایش قدرت در چارچوب خودمختاری رای دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG