لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۳

کره جنوبی اولین ماهواره جاسوسی خود را با موفقیت به فضا پرتاب کرد


کره‌جنوبی روز جمعه اعلام کرد در یک اقدام مهم برای تقویت توانایی‌های دفاعی، نخستین ماهواره جاسوسی خود را با موفقیت به فضا پرتاب کرد.

براساس این اعلام، این ماهواره که هنوز نام آن رسانه‌ای نشده است، ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه صبح جمعه با موشک فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس از پایگاه فضایی واندنبرگ کالیفرنیا به فضا پرتاب شد و دقایقی بعد به مدار زمین رسید.

این پرتاب پس از آن انجام شد که کره شمالی ماه گذشته ماهواره جاسوسی خود را با موفقیت به فضا پرتاب کرد، اقدامی که با محکومیت جهانی روبرو شد.

آمریکا اقدام کره‌شمالی در پرتاب موشک ماهوار‌ه‌بر را قویا محکوم و اعلام کرد که این کار «نقض صریح قطعنامه‌های متعدد شورای امنیت سازمان ملل است، تنش‌ها را افزایش داده و خطر بی‌ثبات‌سازی وضعیت امنیتی در منطقه و فراتر از آن را تشدید می‌کند.»

مقامات فضایی کره شمالی، اول آذرماه مدعی شدند که ماهواره «مالیگویونگ ۱» پس از پرتاب موفقیت‌آمیز، در مدار زمین قرار گرفته و برای جمع‌آوری اطلاعات نظامی از کشورهای رقیب کره شمالی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. چند روز بعد هم گفتند ماهواره‌های جاسوسی‌اشان از کاخ سفید، پنتاگون و ناوهای هواپیمابر آمریکا عکس گرفته است.

رصدخانه نجومی کره جنوبی اما با انتشار ویدیویی گفت که یکی از بخشهای موشک پرتاب ماهواره کره شمالی پس از جدایی، منفجر شد‌ه است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تحلیلگران بر این باور هستند که این انفجار «عمدی» به منظور جلوگیری از بازیابی آن انجام شده است.

کره جنوبی همچنین اعلام کرد که قصد دارد تا سال ۲۰۲۵، پنج ماهواره جاسوسی دیگر را به فضا پرتاب کند. این ماهواره‌ها برای نظارت بر فعالیت‌های کره شمالی، از جمله آزمایشات موشکی و هسته‌ای این کشور استفاده خواهند شد.

XS
SM
MD
LG