لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۰

کره شمالی می‌‌گوید قصد دارد یک ماهواره موشکی به فضا پرتاب کند


کره شمالی به ژاپن اطلاع داده است که قصد دارد یک ماهواره موشکی را بین چهارشنبه (۲۲ نوامبر) تا جمعه (اول دسامبر ) در جهت دریای زرد و دریای چین شرقی به فضا پرتاب کند.

این خبر در حالی منتشر شد که کره جنوبی به پیونگ‌یانگ هشدار داده بود تا فوراً آماده‌سازی خود برای پرتاب این ماهواره را متوقف کند.

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی دستور داد تا برای پرتاب احتمالی کره شمالی به طور کامل آماده شوند.

آژانس جاسوسی کره جنوبی اعلام کرده است که پیونگ‌یانگ در مرحله نهایی آماده‌سازی برای این پرتاب قرار دارد.

کانگ هوپیل، مدیر عملیات ستاد مشترک ارتش کره جنوبی، گفت: «ما شدیداً به کره شمالی هشدار می‌دهیم که فوراً آماده‌سازی فعلی برای پرتاب یک ماهواره جاسوسی نظامی را متوقف کند.»

او افزود: «اگر کره شمالی علیرغم هشدار ما به پرتاب یک ماهواره شناسایی نظامی ادامه دهد، ارتش ما اقدامات لازم را برای تضمین جان و امنیت مردم انجام خواهد داد.»

کره شمالی از سال گذشته بیش از صد آزمایش موشکی انجام داده است که بسیاری از آنها برای شبیه‌سازی حملات هسته‌ای به کره جنوبی طراحی شده‌اند و کارشناسان آمریکایی می‌گویند که ارائه فناوری‌های پیشرفته تسلیحاتی روسیه به کره شمالی کمک می‌کند تا سیستم‌های تسلیحات هسته‌ای بسیار مطمئن‌تری بسازد.

آسوشیتدپرس می‌گوید که یکی از فناوری‌هایی که کره شمالی می‌خواهد با کمک روسیه به آن دست یابد، ماهواره‌های جاسوسی است. دو تلاش اخیر کره شمالی برای قرار دادن یک ماهواره جاسوسی در مدار به دلایل فنی شکست خورد و کره شمالی وعده تلاش دیگری را در ماه اکتبر داده بود. اما، سئول روز پنجشنبه گفت هیچ نشانه‌ای از پرتاب قریب الوقوع ماهواره کره شمالی وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG