لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۶

گاردین: دانشگاهیان و پژوهشگران روس به فرار به غرب می‌اندیشند


دانشگاه دولتی مسکو، روسیه - آرشیو
دانشگاه دولتی مسکو، روسیه - آرشیو

بسیاری از دانشمندان روس امیدشان به ادامه کار را کاملاً از دست داده‌اند و به دنبال فرصت‌های کاری در خارج از روسیه هستند.

نشریه گاردین با انتشار مقاله‌ای در این رابطه به تجربه پروفسور جان داگن، دانشمند آب و هوا در یکی از دانشگاه‌های پژوهشی گروه راسل در بریتانیا، اشاره می‌کند.

داگن چند هفته پیش، مدت کوتاهی پس از حمله روسیه به اوکراین، با دو شریک تحقیقاتی روس خود از طریق زوم تماس گرفت. او که مدتی است با این دو همتای روس کار مشترک کرده است، در این تماس دریافت که این دو همکارش «به شیوه نامتعارفی ساکت و مردد» هستند. برداشت آقای داگن از رفتار آنها این بود که انگار «نگران هستند که کسی آنها را می‌پاید.»

در روسیه، ابراز مخالفت با تهاجم روسیه به اوکراین کاری خطرناک است. ولی پروفسور داگن می‌گوید که در تماس‌های بعدی، دوستانش جسورتر شده بودند. آنها حالا دیگر امیدشان به ادامه کار در وطن‌‌شان را کاملاً از دست داده‌اند و احساس می‌کردند که «در روسیه آینده‌ای برای علم وجود ندارد». این دانشمندان به دنبال فرصت‌های کاری در خارج از روسیه هستند تا بلکه بتوانند کشورشان را ترک کنند.

آقای داگن می ‌گوید با توجه به این که انتقاد از تهاجم روسیه به اوکراین، اکنون می‌تواند تا ۱۵ سال مجازات زندان در پی داشته باشد، لذا او ارتباطات و مکالمات خود با دانشمندانی که سعی دارد به آنها برای خروج از کشورشان کمک کند را عمداً «مبهم و سربسته» نگه می‌دارد.

داگن می‌گوید: «آنها (دانشمندان روس) از آنچه که به اسم‌ [کشور] شان در اوکراین می‌گذرد احساس شرمندگی می‌کنند.»

دانشگاهیان بریتانیا می‌گویند، دانشمندان روس برای فرار از روسیه به کمک شرکای خود در خارج از کشور متوسل می‌شوند، اما حتی با استعدادترین آنها نیز ممکن است برای یافتن موقعیت کاری در دانشگاه‌های بریتانیا، به خصوص در بازه‌ زمانی کوتاه، با مشکل مواجه شوند.

جورج فریمن، وزیر علوم بریتانیا، یکشنبه گذشته اعلام کرد که بریتانیا از تصمیم دیگر کشورهای اروپایی برای پایان دادن به بخش بزرگی از روابط تحقیقاتی خود با روسیه و قطع کردن بودجه برای هر تحقیقی که با دولت روسیه و «نهادهای همکار با آن» ارتباط دارد، پیروی خواهد کرد.

دولت روسیه نیز هفته گذشته دانشمندان خود را از شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی یا انتشار نتایج تحقیقاتشان در ژورنال‌های علمی بین‌المللی منع کرد. البته دانشمندان روس می‌گویند، شاید روسیه این مسئله را انکار کند، ولی بنا بر برخی از گزارش‌ها، بسیاری از دانشگاهیان غربی، در هر صورت، از انتشار مقالات علمی با نام‌های روسی خودداری می‌کنند.

XS
SM
MD
LG