لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۹

افزایش صلحبانان در سودان جنوبی منتظر رای گیری


آمریکا می گوید همه اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد از پیشنهاد اعزام ۵۵۰۰ صلحبان به سودان جنوبی، برای حفاظت از غیرنظامیان در برابر وخیم تر شدن خشونت ها حمایت می کنند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است بعد از ظهر سه شنبه در مورد انتقال نیروها از دیگر هیئت های سازمان ملل متحد در آفریقا رای گیری کند. این طرح پیشنهاد بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد است.

سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد اواخر روز دوشنبه گفت سودان جنوبی در خطر است و رهبران آن می توانند بین دو گزینه گفتگو و یا نابود کردن کشور، یکی را انتخاب کنند.

سالوا مایاردیت، رئیس جمهوری سودان جنوبی روز دوشنبه در ملاقاتی با دونالد بوث، فرستاده ویژه آمریکا به این کشور گفت او آماده گفتگو با معاون سابق خود، ریک ماکار بدون هیچ پیش شرطی است.

بارانبا ماریال بنجامین، وزیر امورخارجه سودان جنوبی به صدای آمریکا گفت سالوا مایاردیت در سخنرانی اش در پارلمان تاکید کرد که او هرگز دوباره سودان جنوبی را وارد جنگ نمی کند و مذاکره روش پایان دادن به خشونت است.

رئیس جمهوری سودان جنوبی که از اقلیت دینکا است، ریک ماکار معاون سابق خود را که از اقلیت نوئر هست، هفته گذشته متهم کرد که با کمک نیروهای وفادارش قصد کودتا علیه او را دارد.

سازمان ملل متحد می گوید خشونت های چند روز اخیر در سودان جنوبی، باعث شده صد هزار نفر خانه های خود را ترک کنند و ۴۵ هزار نفر نیز در مراکز سازمان ملل متحد در این کشور پناه بگیرند.

هانا مکنیش، خبرنگار در جوبا، پایتخت سودان جنوبی، به صدای آمریکا گفت درگیری ها یک ویژگی نژادی پیدا کرده و آن این است که افراد مسلح نوئر و دینکا یکدیگر را بر اساس نژاد هدف قرار می دهند.

او گفت افرادی هستند که وارد خانه ها می شوند و مردم را بر اساس نژادشان ردیابی کنند، آنها را از خانه های خود خارج می کنند، چشمان و دستانشان را می بندند و اگر از نژاد دیگر باشند، آنها را اعدام می کنند.
XS
SM
MD
LG