لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۴

کره‌جنوبی و آلمان برای «حفاظت از اسرار نظامی دو کشور» توافق می‌کنند


آرشیو.

رئیس جمهوری کره جنوبی روز یکشنبه در دیدار با صدراعظم آلمان در سئول گفت که دو کشور بزودی توافقنامه ای را با هدف حفاظت از اسرار نظامی برای تقویت همکاری دفاعی امضا خواهند کرد.

یون سوک یول در یک کنفرانس خبری به همراه اولاف شولتس گفت که این توافقنامه به «عملکرد موزون زنجیره تامین صنایع دفاعی» دو کشور در میانه بی ثباتی اقتصادی و سیاسی جهانی کمک خواهد کرد.

کره جنوبی که اخیراً گفتگو در باره توافقنامه مشابهی را با کانادا آغاز کرده است، در راستای توسعه صنابع دفاعی خود در پرتو تقاضای فزاینده ناشی از جنگ در اوکراین و سایر تنش‌های جهانی گام برداشته است.

با این‌حال، سئول تاکنون از ارائه تسلیحات به کی‌یف خودداری کرده است.

یون گفت که احترام به آزادی به عنوان یک ارزش جهانی در مواجهه با اقتدارگرایی که دموکراسی را به چالش می‌کشد و جنگ «بسیار حیاتی» است.

او در سخنان خود در نشست با شولتس گفت: انتظار دارم از حالا، کره جنوبی و آلمان همکاری‌های متقابل و آینده نگر بین دو کشور را بیشتر گسترش دهند و همبستگی برای صلح و رفاه اروپا و آسیا را تقویت کنند.

شولتس که پس از شرکت در نشست گروه هفت در هیروشیما ژاپن به کره جنوبی سفر کرده، آزمایش‌های موشکی کره شمالی را نشانه‌ای از «وضعیت هنوز خطرناک» در شبه‌ جزیره کره خواند.

او پس از بازدید از منطقه غیرنظامی شده که کره‌ها را جدا می‌کند، گفت که آزمایش‌های موشکی کره شمالی «تهدیدی برای صلح و امنیت در این منطقه است.»

او گفت که دوران تاریخ آلمان به عنوان یک کشور تقسیم شده به سر رسید، اما جدایی در شبه جزیره کره همچنان ادامه دارد.

یون که برای اولین بار در حاشیه نشست گروه هفت با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین ملاقات کرد، گفت که قصد دارد تجهیزات مین زدایی و آمبولانس در اختیار اوکراین قرار دهد و قول داد از اوکراین حمایت بیشتری کند.

کره جنوبی روز چهارشنبه، یک روز پس از درخواست کمک نظامی از سوی بانوی اول اوکراین توافقنامه‌ای را برای ارائه بسته کمک مالی ۱۳۰ میلیون دلاری به کی‌یف امضا کرد.

XS
SM
MD
LG