لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۶

محاکمه ناخدا و خدمه کشتی مسافری کره جنوبی آغاز شد


آغاز دادگاه متهمان پرونده غرق کشتی مسافربری کره جنوبی - گوانگجو، ۲۰ خرداد ۱۳۹۳
آغاز دادگاه متهمان پرونده غرق کشتی مسافربری کره جنوبی - گوانگجو، ۲۰ خرداد ۱۳۹۳

دادگاه متهمان در پرونده غرق شدن کشتی مسافربری کره جنوبی، که بیش از ۳۰۰ سرنشین آن کشته شدند آغاز شد.

دادگاهی در کره جنوبی روز سه شنبه محاکمه ۱۵ متهم پرونده غرق شدن کشتی مسافربری را آغاز کرد.

کشتی مسافربری به نام «سیول» اواسط فروردین ماه با ۴۷۶ مسافر در آب های جنوب غربی کره جنوبی غرق شد و ۳۰۰ نفر از سرنشینان که بیشترشان دانش آموز یک دبیرستان بودند، و برای یک برنامه تفریحی عازم جزیره ای در جنوب کره بودند، در سانحه جان باختند.

در تحقیقات اولیه روشن شد که ناخدا سوم ۲۶ ساله، برای اولین بار بود که سکان هدایت یک کشتی را به دست گرفته بود. بازرسان همچنین تأیید کردند که ناخدای کشتی در لحظه سانحه در اقامتگاه خود بوده، و ناخدا سوم بی تجربه را پشت سکان دست تنها گذاشته بود.

جلسه اول دادگاه برای رسیدگی به پرونده افراد مقصر در سانحه غرق کشتی روز سه شنبه در شهر گوانگجو در جنوب کره برگزار شد. گوانگجو نزدیکترین شهر به محل غرق کشتی است.

سالن دادگاه پر از جمعیتی بود که بیشترشان را نجات یافتگان از غرق کشتی یا بستگان قربانیان آن حادثه دلخراش تشکیل می دادند. هنگام ورود ناخدای کشتی فریاد «قاتل!» از سوی حاضران در دادگاه طنین انداز شد.

ناخدا، ناخدا سوم و سه خدمه کشتی به اتهام «قتل ناشی از سهل انگاری عامدانه» محاکمه شدند. دو تن از خدمه کشتی به اتهام رها کردن مسافران در کشتی در حال غرق محاکمه می شوند – اتهامی که حداکثر مجازات آن حبس ابد است – و ۹ خدمه دیگر به اتهام غفلت در انجام وظیفه محاکمه می شوند؛ آن ها نیز ممکن است چند سالی را پشت میله های زندان بگذرانند. همه این افراد از ماه گذشته که مورد اتهام قرارگرفتند در بازداشت بودند.

وکیل مدافع ناخدای کشتی در آغاز دفاعیات گفت شرکت کشتیرانی که او برای آن کار می کند، اضافه بر ظرفیت کشتی بار می زند و ناخدا در برابر سیاست های شرکت اختیاری از خود نداشته است. کشتی هنگام واژگون شدن علاوه بر ۴۷۶ مسافر، ۱۸۰ وسیله نقلیه و ۱،۲۰۰ تن بار داشت و با سرعت غیرمجاز حرکت می کرد. وکیل لی جون سوک، ناخدای ۶۸ ساله کشتی، گفت موکل وی قربانی سیاست های شرکت شده و سهم شرکت کشتیرانی در این فاجعه بیش از ناخداست.

در حالی که عملیات غواصی برای بیرون کشیدن اجساد قربانیان حادثه همچنان ادامه دارد، احساسات شدیدی بر فضای دادگاه و بر کل کشور حاکم است. بیشتر خشم بستگان قربانیان متوجه ناخدا و خدمه کشتی است. به ویژه آن که ویدیویی که از کشتی به دست آمده وی را با لباس زیر نشان می دهد که در حال تقلا برای نجات خود است.

یکی از شاکیان پرونده، دولت کره جنوبی است. هنگامی که مدعی العموم لحظات آخر زندگی چند تن از دانش آموزان غرق شده را بازگو می کرد، صدایش می لرزید. ویدیویی از یک از دانش آموز هم پخش شد که در لحظاتی پیش از غرق شدن می گفت: «من که کار بدی نکرده ام، چرا باید این بلا سر من بیاید؟»

معلوم نیست دادگاه متهمان تا چه اندازه بتواند عدالت را رعایت کند.

هر چند احتمال زیادی می رود که ناخدا و سه نفر از خدمه کشتی به اعدام محکوم شودند، احتمال اجرای حکم بسیار اندک است. از زمان اجرای آخرین حکم اعدام در کره جنوبی در سال ۱۹۹۷ (۱۳۷۸) برای اعدام های بعدی مهلت تعیین شده، و در حال حاضر ۶۰ نفر در لیست انتظار اعدام هستند.
XS
SM
MD
LG