لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۱

اجساد بیشتری از آبهای کره جنوبی گرفته شد


بستگان قربانیان غرق کشتی کره جنوبی از پلیس می خواهند تا ترتیب ملاقات آنها با رئیس جمهوری را بدهد - جیندو، ۲۰ آوریل
بستگان قربانیان غرق کشتی کره جنوبی از پلیس می خواهند تا ترتیب ملاقات آنها با رئیس جمهوری را بدهد - جیندو، ۲۰ آوریل

بیشتر غواصانی که به نجات قربانیان شتافته اند، نیروهای داوطلب مردمی هستند.

غواصان کره جنوبی روز یکشنبه بار دیگر به آب زدند تا اجساد قربانیان غرق کشتی را از آب بیرون بکشند. بنابر آخرین گزارش ها، تا کنون ۵۶ جسد از آب گرفته شده، ولی از سرنوشت ۲۴۶ مسافر دیگر کشتی خبری در دست نیست. بیشتر قربانیان دانش آموزان دبیرستان بودند.

صدها غواص – که عده زیادی از آنها داوطلبانه برای کمک شتافته اند - در دریای زرد با امواج قدرتمند زیر آب و دید محدود دست و پنجه نرم می کنند که ورود به کشتی غرق شده و بیرون کشیدن اجساد را دشوارتر می کند. کشتی مسافربری موسوم به «سیول» روز چهارشنبه با ۴۷۶ سرنشین از بندر اینچون رهسپار جزیره ییلاقی ججو بود که در میان راه در حوالی جزیره جیندو در جنوب غربی کره واژگون شد. گارد ساحلی می گوید غواصان شامگاه شنبه موفق شدند با شکستن یکی از پنجره های کشتی عملیات بازیافتن اجساد را شروع کنند. به نظر می رسد این عملیات طولانی و دردناک باشد.

تنها ۱۷۴ نفر زنده از آب بیرون آورده شده اند؛ و از روز چهارشنبه به بعد مسافری نجات پیدا نکرده است. بازرسان حقوقی کره جنوبی می گویند ناخدا سوم ۲۶ ساله، که هدایت کشتی به وی سپرده شده بود، هنگامی که کشتی در آبهای خروشان دریای زرد واژگون شد، برای اولین بار سکان را به دست گرفته بود. آنها همچنین تأیید کرده اند که ناخدای کشتی در لحظه سانحه در اقامتگاه خود بوده، و ناخدا سوم بی تجربه را پشت سکان دست تنها گذاشته بود.

ناخدای کشتی همراه با ناخدا سوم و دیگر خدمه کشتی روز شنبه به اتهام رها کردن مسافران در کشتی در حال غرق بازداشت شدند.

ولی خبرگزاری کره جنوبی – یونهاپ – می گوید ظن می رود که ناخدا به مسافران کشتی دستور داده بود از جای خود تکان نخورند – حتی هنگامی که کشتی شروع به چپ شدن کرده – و در آن موقع، راههای خروج اضطراری از کشتی بسته شده بود.

مقامات هنوز علت غرق کشتی را مشخص نکرده اند؛ اما چند نفر از نجات یافتگان می گویندپیش از واژگون شدن و غرق کشتی صدای برخورد شدیدی را شنیده اند.

گزارش روز جمعه خبرگزاری یونهاپ حاکی از گمانه زنی در این باره است که ناخدا سوم بی تجربه، در حالی که کشتی با سرعت نامناسب برای هوای توفانی در حرکت بوده، سکان را به شدت چرخانده است. بازرسان می گویند احتمال چرخش سریع موجب شده که ۱۸۰ وسیله نقلیه و ۱،۲۰۰ تن بار داخل کشتی جابجا شده و کشتی واژگون شود.
XS
SM
MD
LG