لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۰

رئیس جمهوری کره جنوبی: رفتار کاپیتان کشتی مثل قتل بود


رئیس جمهوری کره جنوبی گفت اقدام کاپیتان و خدمه کشتی مسافربری که هفته گذشته با ۴۷۶ سرنشین غرق شد مثل «آدمکشی» بود. پارک گئون هی روز دوشنبه گفت رفتار کاپیتان و خدمات دور از فهم و غیرقابل پذیرش بوده است.

کاپیتان کشتی و دو نفر دیگر از خدمه روز شنبه به اتهام رها کرده مسافران کشتی در حال غرق بازداشت شدند. دادستان ها روز دوشنبه چهار نفر دیگر از خدمه کشتی را به اتهام قصور در حفاظت از مسافران بازداشت شدند.

تا کنون قواصان اجساد بیش از ۶۰ نفر را از کشتی بیرون کشیده اند. هنوز از سرنوشت ۲۰۰ نفر اطلاعی در دست نیست. بیشتر قربانیان دانش آموزان یک دبیرستان بودند.

امدادگران جان ۱۷۴ نفر را نجات داده اند. قرار است مراسم یادبودی روز چهارشنبه در آنسان، شهری که بیشتر قربانیان ساکن آن بودند برگزار شود.

متن مکالمات ضبط شده خدمه با مرکز کنترل ترافیک دریایی نشان می دهد که آنان در مورد دستور دادن به مسافران برای ترک کشتی مردد بودند. لی جون سئوک، کاپیتان کشتی علت این امر را نگرانی خود از به خطر افتادن جان مسافران به خاطر امواج قوی و هوای سرد اعلام کرده است که حدود ۱۰ درجه سانتی گراد بود. او خود یکی از اولین افرادی بود که کشتی در حال غرق را ترک کرد.

بر اساس متن مکالمات ضبط شده، مرکز ترافیک دریایی جیندو به خدمه کشتی گفت مسافران را سوار قایق هایی که به کمک کشتی رفتند کنند اما خدمه کشتی گفتند سیستم اطلاع رسانی کشتی خراب شده است.

دادستان ها گفتند سکان کشتی در دست یک فرد ۲۶ ساله بود که برای اولین بار در آن منطقه کشتی را هدایت می کرد.
XS
SM
MD
LG