لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۵

حقوق شهروندی | صدور حکم زندان سوران شریفی و تایید حکم اسماعیل گرامی


سوران شریفی (راست) و اسماعیل گرامی
سوران شریفی (راست) و اسماعیل گرامی

اخبار منتشرشده در رسانه‌های حقوق بشری حاکی از صدور حکم هفت سال زندان برای سوران شریفی، تایید حکم شش سال زندان اسماعیل گرامی، و مرگ ناشی از خودکشی یک آموزگار دیگر در ایران است.

  • محکومیت یک شهروند اهل بوکان به هفت سال زندان

وبسایت حقوق بشری «هه‌نگاو» از محکومیت یک شهروند اهل بوکان به نام سوران شریفی توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری این شهرستان خبر داد و نوشت،‌ این حکم روز شنبه ۲۰ شهریور ماه به وی ابلاغ شده است.

بنا بر این گزارش، آقای شریفی که اوایل خرداد ماه توسط نیروهای امنیتی در بوکان بازداشت شده بود، به اتهام «عضویت در حزب دموکرات کردستان ایران» و «تبلیغ علیه نظام» به هفت سال زندان محکوم شده است.

یک منبع مطلع به «هه‌نگاو» گفته است، قاضی پرونده حکم پلمپ درمانگاه «حکیم» با مدیریت آقای شریفی را نیز به مدت دو سال صادر کرده است.

گفته می‌شود، سوران شریفی در مدت زمان یک ماه بازداشت خود از هرگونه حق ملاقات با خانواده و همچنین حق دسترسی به وکیل محروم بوده است.

  • تایید حکم زندان اسماعیل گرامی، فعال کارگری در دادگاه تجدید نظر

حکم زندان صادره برای اسماعیل گرامی، از بازنشستگان معترض به وضعیت معیشتی در ایران، که از اواسط فروردین ماه سال جاری در بازداشت به سر می‌برد، از سوی دادگاه تجدید نظر تایید شد.

کانال تلگرامی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، روز شنبه ۲۷ شهریور ماه با انتشار این خبر نوشت،‌ حکم شش سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق و دو میلیون تومان جریمه نقدی که خرداد ماه سال جاری از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برای اسماعیل گرامی صادر شده بود با رد تمام «ادله و مدارک و مستندات» توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد.

این سندیکای کارگری ضمن «ظالمانه و ناعادلانه» خواندن حکم صادر شده، تایید آن توسط دادگاه تجدید نظر را محکوم کرد و نوشت که صدور این گونه احکام «با وضعیت اسفبار معیشتی وشرایط موجود فعلی بلندتر و بلندتر خواهد شد.»

همچنین این سندیکای کارگری با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت اسماعیل گرامی افزود، ادامه بازداشت این بازنشسته ۶۷ ساله علیرغم ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای و کهولت سن می‌تواند صدمات جبران ناپذیر جسمی، برای وی به همراه داشته باشد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، آقای گرامی در ۱۴ فروردین ماه با هجوم عوامل وزرات اطلاعات به منزلش بازداشت و پس از ضبط کلیه تلفن های همراه خود و اعضای خانواده‌اش، در ابتدا به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل و پس از چند روز به زندان فشافوئیه منتقل شده است.

  • جان باختن دو آموزگار بر اثر خودکشی

کانال صنفی معلمان ایران روز شنبه ۲۷ شهریور ماه خبر از خودکشی یک آموزگار به نام حسن چنارانی را داد و نوشت این معلم بخش سرولایت، شهرستان نیشابور با مصرف قرص برنج خودکشی کرد و جان خود را از دست داد.

خبر خودکشی این معلم در حالی منتشر می‌شود که تنها سه روز پیش در تاریخ ۲۵ شهریور ماه نیز خبر خودکشی آموزگار دیگری به نام غلام‌عباس یحیی‌پور، به دلیل بروز مشکلات مالی توسط کانال صنفی معلمان ایران منتشر شده بود.

بر اساس اخبار منتشر شده غلام‌عباس یحیی‌پور، دبیر ریاضی در شهرستان گراش واقع در استان فارس به دلیل «تنگنای مالی» خود را حلق آویز کرد و در اثر مرگ مغزی جان باخت؛ گفته می‌شود او از بانک تقاضای وام ۵۰ میلیون تومانی کرده بود اما قادر به تامین ۵ میلیون تومان سپرده به عنوان پیش شرط بانک برای دریافت وام نبود.

پیشتر صدای آمریکا با انتشار گزارش‌ها و ویدئوهای متعددی خبر از برگزاری اعتراضات معلمان در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به وضعیت بدمعیشتی و دریافت حقوق پایین را داده بود؛ اعتراضاتی که همچنان در برخی از شهرهای ایران ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG