لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۹

حقوق شهروندی |رهایی پدر بابک خرمدین از حکم اعدام؛‌ مرگ یک زندانی در زندان ارومیه و تداوم اعتصاب کارنامه سبزها در ایران


تصویری از اکبر خرمدین،‌ پدر بابک خرمدین
تصویری از اکبر خرمدین،‌ پدر بابک خرمدین

رشته نمایش در تنها هنرستان ایران که فرصت تحصیل در این رشته را برای دختران فراهم کرده بود حذف شده است.

بنابر اخبار منتشر شده در شبکه‌ های اجتماعی و رسانه‌های ایران پدر بابک خرمدین از حکم اعدام رهایی یافته است،‌ یک زندانی اهل پیرانشهر به نام یاسر منگوری در زندان ارومیه جان خود را از دست داده،‌ دهمین روز تجمعات «کارنامه سبز»ها در ایران ادامه یافته، و رشته نمایش در تنها هنرستان ایران که فرصت تحصیل در این رشته را برای دختران فراهم کرده بود حذف شده است.

  • پدر بابک خرمدین از حکم اعدام رهایی یافت

اکبر خرمدین که فرزند خود بابک خرمدین را به قتل رسانده است، از حکم اعدام رهایی یافت.

جسد مثله شده بابک خرمدین، کارگردان جوان ایرانی ۲۶ اردیبهشت ماه سال جاری کشف شد. اکبر خرمدین به همراه همسر خود به اتهام قتل فرزند بازداشت و پس از مدتی به قتل و مثله کردن داماد و دخترشان، آرزو خرمدین، در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۷ اعتراف کرد.

به گزارش روزنامه همشهری، چاپ تهران، چندی پیش خانواده فرامرز، داماد اکبر خرمدین، با مراجعه به دادسرای جنایی تهران از قصاص آقای خرمدین صرف نظر کرد.

خواهر فرامرز با اعلام این که مدتی پیش به همراه دو برادر خود با مراجعه به دادسرای جنایی تهران، موافقت شان با عدم قصاص اکبر خرمدین را اعلام کردند گفت: «ما از قصاص دایی مان گذشتیم. اما درخواست کردیم که به حبس محکوم شود و هرگز روی آزادی را نبیند.»

  • مرگ یک زندانی اهل پیرانشهر در زندان ارومیه

وبسایت حقوق‌بشری «هه‌نگاو» روز دوشنبه ۲۲ شهریور از مرگ یاسر منگوری، زندانی اهل پیرانشهر، در زندان ارومیه خبر داد.

این وبسایت به نقل از یک منبع مطلع نوشت، اداره اطلاعات ارومیه روز چهارشنبه ۱۷ شهریور ماه به خانواده این زندانی اعلام کرد آقای منگوری جان خود را از دست داده است.

به گفته این منبع مطلع، نهادهای امنیتی به خانواده این زندانی اعلام کردند وی دو ماه پیش در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شده است. گفته می‌شود یاسر منگوری ۲۶ تیر ماه پس از خروج از منزل توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت و به یکی از بازداشتگاه‌های این نهاد امنیتی در ارومیه منتقل شده بود.

به گزارش «هه‌نگاو»، یاسر منگوری در زمان بازداشت از حق تماس و ملاقات با خانواده و همچنین حق دسترسی به وکیل محروم بود و تا روز دوشنبه ۲۲ شهریور ماه جسد او به خانواده تحویل داده نشده است.

  • تایید حذف رشته تئاتر در هنرستان دخترانه سوره

به گزارش روزنامه همشهری، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ایران با تایید خبر حذف رشته نمایش از هنرستان دخترانه سوره گفت مدیران هنرستان سوره برای این که بتوانند این دوره را «بازسازی» کنند، تصمیم به توقف پذیرش دانشجو گرفتند و «اتفاقی طبیعی افتاده است.»

محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به این که حضور بانوان و دختران در عرصه هنر «قابل صرفنظر کردن نیست» گفت: «سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان دستگاهی که ۲۰۰ سینما در اختیار دارد، می‌تواند مراقبت و صیانت از آنچه نمایش داده می‌شود را برعهده داشته باشد.»

هنرستان سوره تنها هنرستان در ایران است که تا پیش از این فرصت تحصیل در رشته نمایش را برای دختران و زنان فراهم کرده بود. این هنرستان زیر نظر حوزه هنری وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی است.

  • تداوم اعتصاب کارنامه سبزها در ایران

بنابر ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی،‌ پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش موسوم به «کارنامه سبز‌ها» روز دوشنبه ۲۲ شهریور ماه در واکنش به عدم استخدام خود، در دهمین روز اعتراضات با سر دادن شعارهایی همچون «این همه بی عدالتی، هرگز ندیده ملتی» و «کارنامه سبز می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد» مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، تجمع کنندگان که خواهان استخدام در آموزش و پرورش هستند در اعتراض به عدم تحقق‌ مطالبات‌ خود از سال گذشته تاکنون تجمع‌های اعتراضی متعددی را در تهران برگزار کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG