لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۲

تعداد کشته‌های انفجار سومالی به بیش از ۳۰۰ نفر رسید


جستجو برای یافتن دیگر قربانیان در موگادیشو ادامه دارد.
جستجو برای یافتن دیگر قربانیان در موگادیشو ادامه دارد.

خاکسپاری کشته شدگان انفجار عظیم بمب گذاری کامیون حامل مواد منفجره در موگادیشیو پایتخت سومالی ادامه دارد و مسئول خدمات اورژانس در تازه ترین خبر روز دوشنبه اعلام کرد شمار تلفات انفجار بی سابقه در پایتخت این کشور فقیر شاخ آفریقا از ۳۰۰ نفر گذشت.

دکتر «عبدالقدیر آدم» مدیر خدمات امبولانس موگادیشیو می گوید در ساعتهای اخیر شماری از زخمی ها فوت کردند و انتظار می رود باز هم بر تعداد کشته شدگان افزوده شود.

انفجار روز شنبه سومالی بزرگ ترین حمله انفجاری در طی سالهای گذشته قلمداد شده است. انفجار در خیابان پررفت وآمد موگادیشیو صورت گرفت و ۳۰۰ تن نیز در حادثه زخمی شدند.

دولت سومالی، الشباب شاخه القاعده در آن کشور را مسئول بمب گذاری معرفی کرد، هرچند الشباب در این باره تا کنون واکنشی نشان نداده است.

با آغاز شدن کمک های بین المللی، ۷۰ تن از کسانی که سوختگی شدید داشتند با هواپیما به بیمارستانها ی ترکیه منتقل شده اند.

کنیا و اتیوپی هم اعلام آمادگی کرده اند که تیم های پزشکی به سومالی بفرستند. دولت، ۳ روز عزای عمومی اعلام کرده است.

الشباب که از یک دهه پیش در افریقای جنوب صحرا دست به عملیات تروریستی می زند اغلب هدفهای خود را در مناطق پرجمعیت انتخاب می کند.

در ماههای اخیر که آمریکا و دولت سومالی اعلام کرده اند عملیات نظامی علیه این گروه را افزایش خواهند داد، بر شدت حمله های الشباب نیز افزوده شده است.

انفجار عظیم و مخرب روز شنبه امیدها به بازگشت آرامش و رونق به این کشور فقیر را که چند دهه درگیر جنگ داخلی بوده است، برباد داد.

به گزارش اسوشیتدپرس، مردم از اینکه دولت بتواند امنیت شهر دو میلیونی پایتخت را تامین کند ناامید شده اند.

در حال حاضر علاوه بر نیروی ۲۰ هزارنفری نظامی کشورهای اتحادیه افریقا، پهپادهای آمریکائی نیز مدام هدفهای الشباب در داخل این کشور را مورد حمله قرار می دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG