لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۶

دیدگاه: برای عقب نشاندن ایران با اریتره همکاری کنید


آسیاس آفورقی رئیس جمهور اریتره پیش از این در تهران با رهبر جمهوری اسلامی دیداری داشت.
آسیاس آفورقی رئیس جمهور اریتره پیش از این در تهران با رهبر جمهوری اسلامی دیداری داشت.

دنا رورباکر، قانونگذار جمهوریخواه کنگره، در یادداشتی در نشنال اینترست

ائتلافی متشکل از عربستان سعودی و کشورهای میانه رو حوزه خلیج فارس درگیر جنگی فرسایشی و سنگین علیه شیعیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن هستند.

کشور اریتره شریکی کلیدی در این جنگ است و سابقه ای دیرین در مبارزه با تروریسم دارد و با آمریکا در دریای سرخ و بندر «عصب» همکاری کرده است. عربستان سعودی و امارات متحده عربی از مشارکت اریتره در جنگ یمن استقبال کرده و مصر و اریتره طی چند ماه گذشته روابط نزدیک خود را محکم تر کرده اند.

شاید دلیل عدم حمایت آمریکا از سی سال تلاش اریتره برای استقلال را که از دهه شصت میلادی شروع شد، بتوان در دوره جنگ سرد جستجو کرد.

تحریم های آمریکا علیه اریتره به دلیل حمایت از تروریست ها در سومالی همچنان برقرار است. اریتره باید در جهت بهبود وضع حقوق بشر در آن کشور حرکت کند، با این وجود مسلمانان و مسیحیان در اریتره در کنار هم در آرامش زندگی می کنند. دولت اریتره به مدارس و مساجد مورد حمایت وهابیون اجازه پا گرفتن در آن کشور را نداده است.

موقعیت استراتژیک اریتره در دریای سرخ از آن متحدی با ارزش می سازد.

تنها لازم است دولت ترامپ بروکراسی به جا مانده از دولت اوباما را لغو کرده و تعامل با اریتره را از سر بگیرد. سیاست انزوای اریتره فاجعه بار بوده است، تحریم ها قابل دفاع نبوده و باید برداشته شود. لازم است یک دیالوگ جدی استراتژیک با اریتره آغاز شود.

برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG