لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۸

پیروزی سوسیالیست ها در انتخابات پارلمانی فرانسه


دومین دور رای گیری برای انتخابات پارلمانی فرانسه روز یکشنبه انجام گرفت و سوسیالیستهای طرفدار فرانسوا اولاند، اکثریت مطلق را در این انتخابات بدست آوردند.

حزب سوسیالیست فرانسه توانست با به دست آوردن ۳۴۱ کرسی از ۵۷۷ کرسی مجلس نمایندگان فرانسه کنترل این مجلس را در دست بگیرد. سنای فرانسه ، تحت کنترل جناح چپ قرار دارد.

اکثریت لازم کرسیهای پارلمانی برای پیروزی ، ۲۸۹ کرسی است و کرسیهای بدست آمده توسط حزب سوسیالیست بالاتر از اکثریت لازم است. این نخستین بار در جمهوری پنجم فرانسه است که هر دو مجلس قانونگزاری فرانسه و ریاست جمهوری آن کشور ، در دست سوسیالیست ها قرار می گیرد.

به گفته تحلیلگران پیروزی اخیر به آقای اولاند فرصت انجام اقداماتی را می دهد که وی امید انجام آنها را در جهت کنترل بیکاری و بهبود بخشیدن به دومین اقتصاد بزرگ اروپا در سر دارد.

حال سوسیالیست ها با در اختیار داشتن قدرت مطلق سیاسی در فرانسه قصد دارند از اختیارات خود برای افزایش مالیات بانک های بزرگ و شرکت های نفتی، و افزایش ۷۵ درصدی مالیات بر افرادی که درآمد سالانه شان بالغ بر ۱ میلیون یورو است استفاده کنند و ۶۰ هزار معلم جدید را به استخدام درآورند. با پیروزی سوسیالیست ها در انتخابات پارلمانی فرانسه، فرانسوا اولاند با اتکا به نفس داخلی بیشتری مقتدرانه در مقابل فشارهای صرفه جویی اقتصادی که بویژه از سوی آلمان اعمال می شود، ایستادگی کند.

این انتخابات همچنین آزمایشی برای حزب جبهه ملی ضد مهاجران است که در دور نخست رای گیری در رده سوم قرار گرفت.

آقای اولاند که نیکلا سرکوزی را در انتخابات ششم ماه مه شکست داد ، به قانونگزاران کشور نیاز دارد تا وی را برای متقاعد کردن رهبران اتحادیه اروپا به ویژه آلمان حمایت کنند . وی بجای اعمال ریاضتهای مالی بیشتر بر ترغیب رشد اقتصادی اصرار دارد.

دولت اولاند تاکنون در طرح کاهش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۰ سال در مورد برخی مشاغل موفق عمل کرده است. فرانسوا اولاند همچنین حقوق وزیران دولت را ۳۰ درصد کاهش داده، مسئله ای که در زمان ریاست جمهوری سرکوزی مورد انتقاد ناراضیان از وضع نابسامان اقتصادی کشور بود.

رویکرد اقتصادی آقای اولاند و تاکید او بر رشد اقتصادی به جای صرفه جویی، در نقاط دیگر اروپا نیز مورد توجه قرار گرفته است. فرانسه دومین قدرت اقتصادی اروپا است و در کنار آلمان نقشی محوری در سیاست های اتحادیه اروپا و ارائه وام های نجات بانکی به کشورهای ضعیف ایفا می کند.
XS
SM
MD
LG