لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۴

فرانسوا اولاند با پیروزی در انتخابات فرانسه سرکوزی را از صحنه بیرون کرد


فرانسوا اولاند با پیروزی در انتخابات فرانسه سرکوزی را از صحنه بیرون کرد
فرانسوا اولاند با پیروزی در انتخابات فرانسه سرکوزی را از صحنه بیرون کرد

فرانسوی ها فرانسوا اولاند سوسیالیست را به عنوان رئیس جمهوری جدید فرانسه برگزیدند.
در دور نهایی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که روز یکشنبه برگزار شد، فرانسوا اولاند رقیب انتخاباتی خود و رئیس جمهوری فعلی فرانسه را از صحنه رهبری فرانسه بیرون کرد. پیروزی اولاند در جریان کمپین انتخاباتی دشواری صورت گرفت که در آن دو نامزد ودو رقیب ۵۷ ساله را، با دو شخصیت متضاد و دو برنامه اقتصادی و اجتماعی متفاوت، در برابر هم گذاشت.

اولاند در انتخابات روز یکشنبه با تفاوتی ناچیز بر رقیب خود پیروز شد. آقای اولاند ۵۱/۹ درصد آرای انتخاباتی را به دست آورد. در مقابل ۴۸/۱ درصد از شرکت کنندگان در انتخابات به نیکولا سرکوزی رای دادند. آقای سرکوزی پیشتر شکست خود را در این انتخابات پذیرفت.
سرکوزی اولین رئیس جمهوری فرانسه در جمهوری پنجم این کشور است که در دور اول انتخابات از رقیبش جاماند.

نيکولا سرکوزی، رييس جمهوری فرانسه، ضمن اذعان به شکست خود در دور دوم انتخابات رياست جمهوری برای رقيب سوسياليستش، فرانسوا اولاند، در برخورد با مسائل بزرگ پيش رو آرزوی موفقيت کرد.

فرانسوا اولاند، نخستين رييس جمهوری سوسياليست فرانسه در دو دهه اخير، با پيروزی خود، در قلب اروپا کفه ترازو را به نفع سوسياليستها سنگین تر کرد.

نيکولا سرکوزی، رييس جمهوری محافظه کار فرانسه، با قبول شکست خود در دور دوم انتخابات رياست جمهوری، يازدهمين رهبر منطقه يورو است که به واسطه بحران مالی موجود از صحنه قدرت سياسی بيرون رانده می شود.

وی روز يکشنبه حتی پيش از اعلام نتايج نهايی انتخابات برای آقای اولاند آروز کرد که در مواجهه با کوه مشکلات موفق شود.

سرکوزی با موجی از خشم افکار عمومی فرانسه به خاطر نرخ بالای بيکاری در تمامی دوران ۵ ساله رياست جمهوری اش، کاخ اليزه را ترک می کند.

در دوران رياست جمهوری او، نرخ بيکاری به ۱۰ درصد، يعنی بالاترين حد در ۱۳ سال اخير رسيد، و ميزان بدهيهای کشور بیش از ۲۰ درصد افزايش يافت.

در نخستين واکنشهای بين المللی نسبت به پيروزی آقای اولاند، رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، ضمن اينکه به طعنه ابراز اميدواری کرده که سرکوزی تعطيلات خوبی داشته باشد به اولاند هشدار داد به مناسبات خوب دو کشور لطمه نزند. مصطفی عبدالجليل، رييس شورای انتقالی ملی ليبی، نيز از سرکوزی به خاطر حمايت از اپوزيسيون ليبی در مقابل معمر قذافی، تقدير کرد.

در همين حال گيدو وستروله، وزير امور خارجه آلمان، از پيروزی فرانسوا اولاند به مثابه يک رويداد تاريخی ياد کرد و به خبرنگاران گفته است، ترديد ندارد که دو کشور با کمک هم بر چالشها فائق خواهند آمد.

فرانسوا اولاند در نخستين سخنان خود به عنوان رييس جمهوری منتخب که در شهر زادگاهش «تول» ايراد کرد، به ديگر رهبران اتحاديه اروپا هشدار داد که او، اصرار خواهد کرد، آنان تمرکز سياست رياضت کشی را به تلاش برای رشد جوامعشان انتقال دهند.

رای دهندگان امیدوارند که انتخاب آقای اولاند نه تنها بتواند مسائل داخلی و بویژه سیاست اقتصادی فرانسه را بهبود بخشد ، بلکه برسیاست گذاری اقتصادی اتحادیه اروپا، که در جهت صرفه جویی و اقتصاد ریاضت مدارانه تعیین شده است ، تاثیر گذار باشد.

برنامه فرانسوا اولاند تاکید بر سرمایه گذاری بیشتر دولت در امور اشتغال زایی و رشد بیشتر و افزایش مالیات بر درآمد ثروتمندان تا ۷۵ درصد است. رئیس بانک مرکزی اروپا از برنامه اقتصاد متکی بر رشد آقای اولاند پشتیبانی کرده است.

فرانسوا اولاند که به تبعیت از حزبش از منتقدان سیاست های نظامی آمریکا ست ، همچنین اعلام کرده است که نیروهای فرانسوی را زودتر از موعد مقرر از افغانستان بیرون خواهد آورد.

XS
SM
MD
LG