لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۶

ديدار اولاند و مرکل در مورد چالشهای اقتصادی اتحاديه اروپا


German Chancellor Angela Merkel welcomes French President Francois Hollande at the chancellery in Berlin, Germany, May 15, 2012.
German Chancellor Angela Merkel welcomes French President Francois Hollande at the chancellery in Berlin, Germany, May 15, 2012.
يک مقام نزديک به آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان می گويد فرانسه و آلمان بر سر سياست های اقتصادی اتحاديه اروپا به توافق های اصولی خواهند رسيد. روز سه شنبه فرانسوا اولاند، رييس جمهوری فرانسه، چند ساعت پس از مراسم سوگند رياست جمهوری، به آلمان سفر کرد.

مرکل و اولاند در کنفرانس مطبوعاتی مشترک گفتند که دو کشور متعهد هستند در هفته های آينده پيشنهادهای مربوط به رشد اقتصادی اروپا را به بحث گذارند و به بحران بدهی های کشورهای حوزه يورو بپردازند.

بحران بدهی اتحاديه اروپا و آينده سياست های رياضت اقتصادی در دستور کار گفتگوهای مرکل و اولاند است. آينده سياست رياضت اقتصادی اروپا در هاله ابهام قرار دارد. رهبران اتحاديه اروپا برای مقابله با بحران ارز در اروپا، بر سر اصول سياست های صرفه جويی اقتصادی توافق کرده اند اما شکست نيکلا سارکوزی در فرانسه و برتری سوسيال دموکرات ها در انتخابات منطقه ای آلمان ممکن است مسير جديدی را پيش روی سياست های مالی اتحاديه اروپا قرار دهد. به رغم اين تحولات اما، مقام های برلين با خوشبينی از امکان اجرای سياست رياضت اقتصادی سخن می گويند. روز سه شنبه يکی از مقام های نزديک به انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، گفت انتظار دارد خانم مرکل در گفتگو با رييس جمهوری جديد فرانسه بر سر اصول مقابله با بحران بدهی در اروپا و بحران يورو به توافق برسد.

پيتر آلتماير، مسئول امور پارلمانی حزب دموکرات مسيحی آلمان، گفت: مهم است که پيشنهادهای يکديگر را برررسی کنيم. اما من مطمئنم که فرانسه و آلمان خواهند توانست تا پايان ماه ژوئن بر سر يک راهکار مشترک اقتصادی به توافق برسند.

آتماير که تنها ساعاتی پيش از سفر فرانسو اولاند به آلمان سخن می گفت افرود مقام های دو کشور در خصوص سياست های مالی و نيز رشد اقتصادی گفتگو خواهند کرد و انتظار می رود توافق های اوليه بزودی حاصل شود.

فرانسوا اولاند از سياست های رياضت اقتصادی انگلا مرکل انتقاد کرده است. اما مرکل به رغم شکست حزبش در انتخابات منطقه ای آلمان، تاکيد کرد توافق ها برای اجرای سياست های صرفه جويی اقتصادی را پيگيری خواهد کرد. مجالس کشورهای عضو حوزه ارزی يورو بايد برنامه رياضت اقتصادی را به تصويب رسانند و در اين راستا توافق های آلمان و فرانسه از اهميت زيادی برخوردار خواهد بود.

شکست محافظه کاران در انتخابات رياست جمهوری فرانسه، اجرای توافق های ماه های اخير سارکوزی و مرکل را با چالش روبرو کرده است. اما انکلا مرکل اميدوار است دست کم در خصوص راهکار های اصولی برای مقابله با بحران قرض در اروپا با رييس جمهوری جديد فرانسه به توافق رسد.

در همين حال اداره آمار اتحاديه اروپا اعلام کرد که ميانگين رشد اقتصادی در ۱۷ کشور حوزه يورو در سه ماهه اول سال جاری تغييری نکرده، که عمدتاً ناشی از رشد اقتصادی آلمان بوده است.

اقتصادهای ايتاليا، يونان، جمهوری چک، و اسپانيا در سه ماه اول سال جاری، بار ديگر رشد منفی داشتند، و دچار رکود اقتصادی شدند.

و اين در حاليست که رکود اقتصادی برای پنجمين سال متوالی يونان را فراگرفته، و اقتصاد آن کشور در سه ماهه اول سال جاری بيش از ۶ درصد رشد منفی داشته است.

اقتصاد فرانسه رشدی نداشت اما اين کشور توانست از رکود اقتصادی مجدد اجتناب کند. اقتصاد آلمان، بزرگترين اقتصاد اروپا، نيم درصد رشد داشت.

ميانگين نرخ بيکاری در کشورهای پرتغال، ايتاليا، ايرلند، يونان و اسپانيا تقريباً به ۲۵ درصد رسيده است.

از سوی ديگر يک مقام ارشد اتحاديه اروپا به شرط آنکه نامش فاش نشود گفت وزيران دارايی اتحاديه اروپا به اتفاق مقراراتی را به تصويب رساندند که از بانکهای اروپا خواهد خواست تا بمنظور جلوگيری از بحران مالی ديگری، سرمايه، ميزان نقدينگی و دارايی های خود را تا سال ۲۰۱۹ از ۲ درصد به ۹ درصد افزايش دهند. قرار است که طرح جديد برای شور و تصويب نهايی به پارلمان اروپا ارسال شود.
XS
SM
MD
LG