لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۹

پیروزی سوسیالیست‌ها و متحدانشان در دور اول انتخابات پارلمانی فرانسه


نتایج به دست آمده از دور اول انتخابات پارلمانی در فرانسه حاکی از پیروزی حزب سوسیالیست و متحدان فرانسوا اولاند، رئیس جمهور است. روز دوشنبه متحدان فرانسوا اولاند ، رییس جمهوری فرانسه با امید حفظ اکثریت برای سوسیالیستها در پارلمان ائتلاف کردند.


این اتحاد میتواند رییس جمهوری فرانسه را در گفت و گوهای مربوط به نجات «یورو» که با مشکلات بسیاری روبرو است واحیای اقتصاد اروپا یاری دهد.


چپگرایان که دور اول انتخابات مجلس قانونگزاری را به خود اختصاص داده اند، و رهبران
سوسیالیستها، قبل از برگزاری دور دوم انتخابات در یکشنبه آینده ، خواستار وحدت هرچه بیشتر حزبی شده اند.


آقای اولاند که ماه گذشته میلادی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به پیروزی رسید خواستار آن است احزاب سیاسی نزدیک به وی کنترل مجلس قدرتمند نمایندگان را برای پنج سال آینده در دست داشته باشند تا وی بتواند طرحهای خود را برای تقویت نقش دولت در اقتصاد، ایجاد شغل و مقابله با بیکاری عظیم جوانان به اجرا گذارد.


نتایج انتخابات که روز دوشنبه انتشار یافت تایید پیش بینی‌های قبلی بود و سوسیالیستها و متحدانشان در جبهه چپ دست کم ۴۶ درصد رای‌ها را بخود اختصاص دادند. حزب اتحاد برای جنبش مردمی به رهبری نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری پیشین، دست کم ۳۴ درصد آرا را بدست آورد. حزب راستگرای افراطی «جبهه ملی» با ۶/ ۱۳ درصد آرا بصورت کارتی در بازی سیاسی و انتخابات روز ۱۷ ژوئن باقی مانده است و بقیه احزاب که حدود شش درصد رایها را کسب کرده اند در حاشیه قرار دارند.

رای دهندگان به وضوح خواست خود را برای دادن اختیارات به فرانسوا اولاند ابراز داشته اند تا در پنج سال آینده بتواند اقدامات لازم را بعمل آورد. مارتین اوبری، رییس حزب سوسیالیستها در گفت و گو با خبرنگاران بر اهمیت دور دوم انتخابات تاکید کرد و خواستار اتحاد بیشتر شد.


سازمان‌های آمارگیری و نظر سنجی که تعداد آرا را در همه حوزه‌های رای گیری محاسبه کرده اند معتقدند که سوسیالیستها و متحدانشان میتوانند اکثریت مطلق مجلس نمایندگان که ۵۷۷ کرسی دارد، کسب کنند تا بدین ترتیب چپگرایان تقریباً کنترل تمامی زمینه‌های سیاسی فرانسه را بخود اختصاص دهند. سال گذشته نیز سوسیالیستها کنترل مجلس سنای فرانسه را بدست گرفتند. حال سوسیالیستها و یا متحدان آنها از مجموع ۲۲ دولت منطقه‌ای کنترل ۲۱ دولت محلی را در دست دارند و شهرداران سوسیالیست امور شهرهای بزرگ و ازجمله پاریس، لیل و لیون را اداره میکنند.


اکثریت مطلق سوسیالیستها در مجلس نمایندگان و یا مجلس ملی که لوایح قبل از آنکه به صورت قانون در آیند در آنجا مطرح میشوند به آقای اولاند فرصت و آزادی آنرا خواهد داد که بتواند پیمانهای اتحادیه اروپا را در آینده بپذیرد و یا رد کند.


حزب جبهه ملی که مخالفتی بنیادی با مهاجران دارد، موفق به کسب درصدی دو رقمی شد (۶/ ۱۳) با همه این احوال ممکن است در انتخابات دور دوم که یکشنبه آینده (۱۷ ژوئن) برگزار میشود بعلت تبعیض نژادی و شهرتی که در عدم تحمل و تعامل دارد نتواند حتی به یک کرسی در پارلمان دست یابد. رهبر حزب اتحاد برای جنبش مردمی گفته است که با جبهه ملی ائتلاف نخواهد کرد ولی در مورد اینکه کاندیداهای آنان با سوسیالیستها متحد شوند تا جبهه ملی را از پارلمان دور نگاهدارند هنوز تعهدی نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG