لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۴

واکنش نمایندگان کنگره آمریکا نسبت به اظهارات اسنودن


اظهارنظرهای ادوارد اسنودن، پیمانکار پیشین و فراری سازمان امنیت ملی ایالات متحده واکنش های جدی نمایندگان کنگره ایالات متحده را - که بر برنامه گردآوری اطلاعات آمریکا نظارت می کنند - برانگیخته است. اسنودن که جزئیات اطلاعات مربوط به برنامه شنود سازمان امنیت ملی کشور را افشا کرده بود، گفته است «او در برابر سازمان امنیت ملی پیروز شده است».

روزنامه واشنگتن پست از ادوارد اسنودن نقل کرده بود که «ماموریت او در ارتباط با افشای فعالیت های شنود و جاسوسی ایالات متحده در داخل و خارج از کشور هم اکنون انجام شده است».

اسنودن هم اکنون با پناهندگی موقت در روسیه اقامت دارد و در مصاحبه با واشنگتن پست گفته بود به این دلیل خود را موظف به افشای فعالیت های گردآوری اطلاعات سازمان امنیت ملی دیده است که مقامات برگزیده آمریکا موفق نشده اند تا بر فعالیت اطلاعاتی و امنیتی و برنامه های جاسوسی که به دور از چشم شهروندان حریم خصوصی مردم را نقض می کنند، نظارت کنند.

پیتر کینگ، یکی از اعضای «کمیته اطلاعاتی امنیتی کنگره» و نماینده جمهوری خواه کنگره گفته است برای اسنودن هر ویژگی می توان در نظر گرفت به جز چهره ای وطن پرست و خوش نیت.

آقای کینگ گفته «ادوارد اسنودن جان مردم آمریکا را در معرض خطر قرار داده است. او سبب شده است که دشمن بتواند از شیوه های مورد استفاده سازمان امنیت ملی بهره بجوید. ادوارد اسنون سوگند (وفاداری) خود را زیرپا گذاشته، به کشورش خیانت کرده و شایسته تحقیر است».

افشاگری های اسنودن سبب شد شیوه های ایالات متحده برای گردآوری اطلاعات مورد انتقاد متحدان آمریکا، سازمان ها و نهادهای مدافع حقوق مدنی و شرکت های عظیم فن آوری اطلاعاتی قرار بگیرد. اسنودن به واشنگتن پست گفته است هدف او از این افشاگری ها بهتر کردن عملکرد سازمان امنیت ملی بوده و تصمیم نداشته تا ریشه به تیشه آن بزند.

کینگ گفته است اقدامات اسنودن «هیچ ثمره مثبت و مفیدی» نداشته و به ویژه در ارتباط با متحدان ما آسیب های جدی به کشور وارد کرده است. او بین مردم آمریکا این تصور را پدید آورده است که تماس های تلفنی آن ها شنود می شود و ایمیل هایشان خوانده می شود، اما هیچیک از این ها صحت ندارد. ماهیت یک نهاد جاسوسی این است که نمی توان همه فعالیت های آن را به صورت علنی انجام داد و وقتی می شنوم که مردم می گویند اسنودن به این کار کمک کرده است، به هیچ وجه با آن موافق نیستم. از دیدگاه من او یک خائن، فراری و یا هر دو است».

زمانی که نمایندگان کنگره ماه آینده فعالیت های خود را از سر بگیرند، فعالیت های سازمان امنیت ملی مورد توجه و انتقاد بیشتری قرار خواهد گرفت. قرار است کمیته قضایی سنا برای تحقیق در مورد فعالیت های سازمان امنیت ملی و اصلاحات پیشنهادی جلسه ای برگزار کند.
XS
SM
MD
LG