لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۰

کره جنوبی ۴۰ جت جنگنده از آمریکا می‌خرد


عکس آرشیوی از یک جت جنگنده F-35A ساخت شرکت لاکهید مارتین آمریکا
عکس آرشیوی از یک جت جنگنده F-35A ساخت شرکت لاکهید مارتین آمریکا

مقامات کره جنوبی اعلام کردند برای مقابله با تهديدات نظامی کره شمالی قصد دارند ۴۰ جت جنگنده از شرکت لاکهيد مارتين در مجموع به ارزش ۷ ميليارد دلار بخرند. نوع جت‌های مورد نظر سئول F-35A است.

کره جنوبی روز چهارشنبه (۲ مهر ماه) اعلام کرد در ماه مارس با خريد جت‌های F-35A موافقت کرده بود، و از آن زمان تاکنون با شرکت لاکهيد مارتين، که مقر آن در شهر بتزدا در ايالت مریلند است، سرگرم مذاکره درباره قيمت، چگونگی انتقال فناوری و مسائل ديگر بوده است.

کره جنوبی بطور سنتی تمايل به خريد تسليحات از ايالات متحده آمريکا – که حدود ۲۸هزار و ۵۰۰ سرباز در خاک کره جنوبی برای مقابله با احتمال حمله کره شمالی مستقر کرده است – را داشته است.

طبق اعلام اداره دولتی خريدهای وزارت دفاع کره جنوبی، هدف از اين خريد جایگزینی جنگنده‌های قديمی‌تر و تقویت توانایی حمله به اهداف اتمی و نیز اهداف استراتژیک دیگر در کره شمالی، در صورت وقوع جنگ در شبه جزیره کره است.

مقامات انتظامی و غير انتظامی گفتند، جت‌های جدید بين سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۵ میلادی (۱۳۹۷ تا ۱۴۰۴ خورشیدی) تحويل سئول خواهند شد. يک افسر ستاد مشترک نيروهای مسلح کره جنوبی، که نخواست نامش به دليل مقررات وزارت دفاع آن کشور فاش شود، گفت تصميمی که روز چهارشنبه اعلام شد قطعی و نهايی است.

برنامه ساخت هواپیماهای F-35 گران‌قیمت‌ترین پروژه پنتاگون، و هزینه آن در حدود ۴۰۰ ميليارد دلار است. ساير مشتريان بین‌المللی آن کشورهای بريتانيا، اسرائیل، ایتالیا، استرالیا، کانادا، ترکیه و ژاپن هستند.

سال گذشته، کره جنوبی پیشنهاد شرکت بوئینگ برای عرضه ۶۰ جت اف۱۵ (موسوم به جت‌های عقاب خاموش) را به قيمت ۷ ميليارد و ۷۰۰ ميليون دلار را پس از آن رد کرد که منتقدان گفتند آن هواپیماهای جنگی فاقد توانايی‌های سری و مخفی بوده و نمی‌توانند بطور موثری با تهدیدات اتمی روزافزون کره شمالی مقابله کنند.

دو کشور رقيب و همسايه صدها هزار نیروی نظامی آماده در امتداد مرزهای مشترک خود دارند. شبه جزیره کره از لحاظ فنی کماکان در حالت جنگی بسر می‌برد، زيرا جنگ ۵۳-۱۹۵۰ کره، با اجرای یک پیمان آتش‌بس و نه یک پیمان صلح، به پایان رسید. نیروی هوایی کره شمالی نسبتا قدیمی و از آمادگی مناسبی برخوردار نيست، اما تعداد زیادی هواپیما دارد که در صورت بروز درگیری می‌تواند عامل تعيين کننده‌ای باشد.

XS
SM
MD
LG