لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۶

کره جنوبی: کیم جونگ اون برای «خلع سلاح کامل هسته‌ای» هیچ پیش شرطی ندارد


«مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی - آرشیو
«مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی - آرشیو

رئیس جمهوری کره چنوبی روز پنجشنبه گفت رهبر کره شمالی اشتیاق خود را برای «خلع سلاح کامل هسته‌ای» شبه جزیره کره ابراز کرده و به دنبال طرح شرایطی برای تحقق آن، مانند خروج نیروهای نظامی آمریکا از کره جنوبی، نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «مون جائه این» به خبرنگاران در سئول گفت که تصویر کلی از حصول توافق بر سر عادی سازی روابط بین دو کره، و همچنین پیونگ یانگ با واشنگتن، نباید در جریان دیدار آتی سران دو کره دشوار به نظر برسد.

وی با بیان این که کره شمالی نیت خود را برای خلع سلاح هسته‌ای کامل در شبه جزیره کره بیان می‌کند، گفت «آنها هیچ شرطی هم که نتواند مورد قبول آمریکا باشد، مانند خروج نیروهای نظامی اش از کره جنوبی، به آن الحاق نکرده‌اند.»

ایالات متحده حدود ۲۸ هزار و ۵۰۰ نیروی نظامی در کره جنوبی دارد. نیروهای نظامی آمریکا از پس از جنگ کره در فاصله سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ در کره جنوبی – که متحد ایالات متحده در شرق آسیا محسوب می‌شود – حضور دارند.

در این سال‌ها هنوز یک پیمان صلح بین دو کره امضا نشده و طرفین گفته‌اند که قصد دارند به این وضعیت پایان دهند.

اظهارات امروز رئیس جمهوری کره جنوبی در حالی مطرح می‌شود که او ۲۷ آوریل (هفتم اردیبهشت) بطور مستقیم با رهبر کره شمالی گفت‌وگو خواهد کرد، و پرزیدنت ترامپ نیز قرار است ظرف دو ماه آینده با کیم جونگ اون دیدار کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده شب گذشته در نشست خبری مشترک با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن، که به آمریکا سفر کرده است، ابراز امیدواری کرد که دیدار تاریخی اش با رهبر کره شمالی یک موفقیت برای جهان باشد.

پرزیدنت ترامپ، با بیان این که مهمترین موضوع مورد مذاکره برنامه هسته‌ای پیونگ یانگ است، گفت هدف مذاکرات او با کیم جونگ اون مساله بزرگی برای کره شمالی و جهان است و ما هر آنچه ممکن است را برای تحقق آن انجام می‌دهیم.

هنوز زمان و مکان انجام این دیدار تاریخی – که مقام‌های ارشد دو کشور در حال انجام مقدمات آن هستند – مشخص یا اعلام نشده است؛ با این حال از روستایی در منطقه حائل بین دو کره یا کشورهایی مانند سوئد برای میزبانی آن یاد می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG