لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۷

سفر نخست وزیر ژاپن به آمریکا؛ تعامل با کره شمالی و تجارت دو جانبه محور مذاکره


تعامل با مساله کره شمالی و تجارت دوجانبه، مهمترین موضوعات مذاکره بین رئیس جمهوری ایالات متحده و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن خواهد بود. آقای آبه عصر سه شنبه در ویلای شخصی پرزیدنت ترامپ در ایالت فلوریدا میهمان او خواهد بود.

مذاکرات دو رهبر که مخالف گسترش برنامه موشک بالستیک و هسته ای نظامی کره شمالی هستند، پیش از دیدار تاریخی پرزیدنت ترامپ با رهبر کره شمالی صورت می گیرد.

پرزیدنت ترامپ همچنین در چارچوب سیاست «آمریکا نخست»، بر واردات برخی از کشورها از جمله ژاپن تعرفه بازرگانی اعلام کرده است.

آقای آبه نخست وزیر ژاپن پیش از ترک توکیو در گفتگو با خبرنگاران ابراز امیدواری کرد که طی دیداری با رئیس جمهوری آمریکا بتواند به پاسخهای ملموسی درباره تقابل با تهدیدهای کره شمالی و بازرگانی دوجانبه بین اقتصاد اول و سوم جهان برسد.

نخست وزیر ژاپن افزود که طی دیدار دو روزه اش در ویلای ییلاقی پرزیدنت ترامپ امیدوار است که مسائل مهم برای توکیو در جدول مذاکرات رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی قرار گیرد.

وی گفت: در این دیدار ژاپن بار دیگر به تعهد خود مبنی بر ادامه کمپین فشار حداکثری علیه کره شمالی تا دست برداشتن واقعی و قابل راستی آزمایی این کشور از برنامه اتمی تاکید خواهد کرد. من امیدوارم که در دیدار با پرزیدنت ترامپ به اهمیت صحبت درباره مساله ربایش شهروندان ژاپنی در دیدار وی با رهبر کره شمالی نیز تاکید کنم.

سارا هاکبی سندرز، روز گذشته به خبرنگاران گفت که تمرکز اصلی مذاکرات حول مساله تهدیدهای کره شمالی و دیدار آتی پرزیدنت ترامپ با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی خواهد بود.

گفتگو درباره تجارت

به نظر می رسد بخش مهم دیگری از مذاکرات دو رهبر درباره مسائل تجاری باشد. آقای آبه پیش از حرکت نیز به مساله تجارت دوجانبه اشاره کرد.

پرزیدنت ترامپ به تازگی برای کاهش تراز منفی بازرگانی آمریکا با کشورهای صنعتی جهان، اعمال تعرفه بر برخی واردات از جمله واردات آلومنیوم و فولاد از ژاپن را اعلام کرده است.

شینزو آبه روز سه شنبه گفت: امیدوارم در مذاکره درباره تجارت دوجانبه به این تفاهم برسیم که مشارکت ژاپن و آمریکا در چارچوب تجارت آزاد می تواند به رشد اقتصادی همه کشورهای حوزه اقیانوسهای آرام و هند منجر شود.

ژاپن به تازگی عضویت در پیمان شراکت ترنس-پسفیک را که شامل تجارت آزاد بین ده کشور است امضا کرده است.

آقای آبه امیدوار است که پرزیدنت ترامپ را به بررسی مجدد عضویت در این پیمان متقاعد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif


  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG