لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۳

رهبران دو کره هفته آینده درباره پایان جنگ بعد از ۶۸ سال مذاکره می‌کنند


«کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی و «مون جای این» رئیس جمهوری کره جنوبی
«کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی و «مون جای این» رئیس جمهوری کره جنوبی

سران کره جنوبی و کره شمالی در دیدار هفته آینده خود در یک دهکده مرزی، پایان جنگ کره را به طور رسمی اعلام خواهند کرد. این خبر را یک منبع آگاه در دولت کره جنوبی روز سه‌شنبه در اختیار روزنامه «مان‌هوا ایلبو» چاپ سئول قرار داد.

حالت رسمی جنگ میان کره شمالی و کره جنوبی بعد از پایان مخاصمات در سال ۱۹۵۳، تاکنون ادامه داشت.

در آستانه دیدار احتمالی «کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، سران دو کره قرار است روز ۲۷ آوریل (۷ اردیبهشت) برای سومین بار در دهکده مرزی «پانمونجوم» با هم ملاقات کنند.

روزنامه «مان‌هوا ایلبو» که ۲۸ سال است در سئول منتشر می‌شود، توسط شرکت عظیم «هیوندای» تاسیس شده بود، اما از سال ۱۹۹۸ به صورت یک روزنامه مستقل، به کار خود ادامه می‌دهد.

موضوع دیدار «مون جای این» رئیس جمهوری کره جنوبی و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، تنش‌زدائی میان دو کره اعلام شده است که ۶۸ سال است به طور رسمی، در حالت جنگ به سر می‌برند، هر چند بعد از سه سال جنگ مرگبار بین سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ و در پی امضای تفاهم‌نامه ترک مخاصمات، کره شمالی و جنوبی از برخورد نظامی گسترده با یکدیگر پرهیز کرده‌اند.

تصویر سران دو کره در تلویزیون کره شمالی
تصویر سران دو کره در تلویزیون کره شمالی

خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ در گزارشی که براساس خبر روزنامه کره‌ای تهیه کرده است، می‌نویسد دیدار موفقیت‌آمیز میان سران دو کره، می‌تواند راه مذاکرات احتمالی میان سران کره شمالی و آمریکا را هموار کند. این نخستین دیدار سران دو کشور خواهد بود.

جان دلاری، استادیار چین‌شناسی در دانشگاه «یونسئی» سئول به خبرگزاری بلومبرگ می‌گوید: «پایان بخشیدن به حالت جنگ میان دو کره، محور همه چیز است، و صلح، به اندازه عاری سازی از تسلیحات هسته ای، پیچیده خواهد بود.»

در صورتی که مذاکره صلح میان دو کره به نتیجه برسد، طرفین باید بر سر صدها هزار سرباز مستقر در دو سوی مرز، و کشتی‌های جنگی در مرزهای ساحلی، و همچنین درباره اتحاد نظامی کره جنوبی با آمریکا و حضور نیروهای نظامی آمریکا در خاک کره جنوبی، با هم به توافق برسند.

از سوی دیگر، خبرگزاری رویتر در گزارشی از سئول به نقل از مقامات امنیتی کره جنوبی می‌نویسد: پیشاپیش دیدار سران دو کره، هیاتی از سوی کره جنوبی عازم پیونگ ینگ، پایتخت کره شمالی خواهد شد، به امید اینکه کیم جونگ اون را به تائید تعهد اعلام شده خود برای زدودن تسلیحات اتمی کره شمالی، وادار سازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG