لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۰

نخستین واکنش کره‌جنوبی به توافق آمریکا و ایران: امیدواریم بدون مشکل اجرا شود


پرچم های ایران و کره جنوبی. روابط بین سئول و تهران به دلیل هفت میلیارد دلار از وجوه ایران که به دلیل اعمال تحریم‌های ایالات متحده در سال ۲۰۱۸  میلادی مسدود شد، با مشکلاتی مواجه شده بود

کره جنوبی روز جمعه گزارش‌ها در مورد انتقال شش میلیارد دلار پول های جمهوری اسلامی در این کشور که در پی تحریم‌های آمریکا مسدود شده بود را تایید و یا تکذیب نکرد. با این حال، این کشور ابراز امیدواری کرد که با اجرای بدون مشکل توافق، مانع بزرگی که در روابط تهران و سئول به وجود آمده بود، برطرف شود.

مقام های ایالات متحده روز پنجشنبه گفتند که آمریکا با جمهوری اسلامی بر سر آزادی پنج شهروند دو تابعیتی بازداشتی و انتقال حدود ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی به بانکی در قطر به توافق رسیده است.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، یک مقام وزارت خارجه این کشور روز جمعه ۲۰ مرداد به خبرنگاران گفت: «در این مرحله چیزی برای تأیید نداریم.»

او افزود: «دولت برای رسیدگی به موضوع پول مسدود شده با کشورهای حاضر در این توافق ، از جمله آمریکا و ایران، رایزنی کرده است»‌ و ابراز امیدواری کرد که این موضوع به راحتی و بدون مشکل حل شود.

به نوشته یونهاپ، روابط بین سئول و تهران به دلیل مسدود شدن هفت میلیارد دلار ایران در دو بانک کره جنوبی، به نام های بانک صنعتی کره (آی بی کی) و بانک ووری، با مشکلاتی مواجه شده بود.

این هفت میلیارد دلار در پی اعمال تحریم‌های گسترده ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۸ میلادی مسدود شده بود.

جمهوری اسلامی از آن هنگام بارها خواستار آزادسازی این مبلغ شده اما موفق نشده بود.

در این ارتباط، فداحسین ملکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، هفته گذشته به خبرگزاری ایلنا گفت: «بارها گفته‌ایم اگر این ۷ میلیارد دلار پرداخت نشود، قطعا ایران هم ساکت نخواهد نشست و ما گزینه‌ های بسیار داریم که به ضرر کره‌ جنوبی تمام خواهد شد و قطعا از آن‌ها استفاده خواهیم کرد.»

او توضیحی درباره این گزینه ها نداده بود.

به نوشته یونهاپ، یکی از مقام های بانک صنعتی کره در واکنش به گزارش ها در مورد انتقال شش میلیارد دلار گفت: «می دانیم که این مبلغ باید بر اساس توافق بین آمریکا و ایران منتقل شود. اما نمی توانیم تراکنش مالی مشتری خود را با شخص ثالث تایید کنیم.»

بر اساس این گزارش، بانک ووری کره جنوبی از اظهار نظر در مورد این موضوع خودداری کرد.

روز پنجشنبه ۱۹ مرداد، اعلام شد پنج زندانی آمریکایی از اوین به هتلی منتقل شده‌اند. این پنج ایرانی آمریکایی دوتابعیتی، سیامک نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز و «نفر چهارم ناشناس» از زندان «اوین» تهران به بازداشت خانگی منتقل شده‌اند که کاخ سفید این خبر را تایید کرده است. همچنین به گفته منابع آگاه از مذاکرات، «پنجمین دوتابعیتی» که هویتش آشکار نشده است، پیش‌تر در بازداشت خانگی بوده است.

XS
SM
MD
LG