لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

رئیسی برای «استرداد سپرده‌های» ایران از کره جنوبی لایحه به مجلس فرستاد


پرچم ایران و کره جنوبی
پرچم ایران و کره جنوبی

به رغم ادعاهای برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی درباره آزادشدن پول‌های بلوکه‌شده ایران از جمله هفت میلیارد دلار در کره‌جنوبی، ابراهیم رئیسی خواستار پیگیری حقوقی مجلس در این مورد شد.

در پی تحریم‌های آمریکا علیه برنامه هسته‌ای حکومت ایران که پنج سال قبل ازسرگرفته شد، منابع ارزی صادرات ایران در کشورهای عراق و کره جنوبی مسدود شدند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا در روز شنبه ۷ مردادماه، ابراهیم رئیسی بتازگی با ارسال لایحه به مجلس شورای اسلامی خواستار انجام «تشریفات قانونی» برای «استرداد سپرده‌های» ایران از کره جنوبی شده است.

رئیس دولت سیزدهم همچنین بر مطالبه «خسارت ناشی از تاخیر» و رفع اختلاف میان بانک مرکزی ایران و کره جنوبی از طریق «ارجاع به داوری» تاکید کرده است.

این در حالی است که بر پایه سازوکار توافقنامه تجاری میان دو کشور، حل و فصل اختلافات دراینباره ممکن است مدتها به طول بینجامد.

خبرگزاری دولتی ایرنا خودداری کره جنوبی از پرداخت هفت میلیارد دلار پول حاصل از فروش محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی را «بهانه» خوانده و مقامات آن کشور را به «کارشکنی» متهم کرده است.

درحالی‌که تاکنون مقام‌های جمهوری اسلامی چندین‌بار از فراهم‌شدن مقدمات برای آزادکردن پول بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی خبر داده‌‌ بودند، آمریکا دسترسی تهران به این پول را به «خرید اقلام بشردوستانه» مشروط کرده است.

مقامات دولت حسن روحانی حدود دو سال و نیم قبل و در بحبوحه شیوع کرونا اعلام کرده بودند کره جنوبی پیشنهاد کرده در قبال پول بلوکه‌شده ایران، آمبولانس و کیت تشخیص کرونا عرضه کند.

درباره پاسخ حکومت ایران به این پیشنهاد و دریافت احتمالی اقلام بشردوستانه از کره جنوبی هچ خبری منتشر نشده است.

XS
SM
MD
LG